آخرین کارت‌های گرافیک Nvidia و AMD اکنون 9 تا 14 درصد تحت MSRP در اروپا هستند.

به طور خلاصه: کارت‌های گرافیک در اروپا حداقل از ژانویه 2021 به پایین‌ترین حد خود رسیده‌اند و محصولات Nvidia و AMD حدود 9 تا 14 درصد تحت MSRP فروخته می‌شوند. مجموعه‌ای از عوامل ما را به این نقطه رسانده‌اند، اگرچه اصلی‌ترین عامل زمستان کریپتو بوده است که منجر به خروج افراد از کسب‌وکار استخراج و فروش کارت‌های خود شد.

وضعیت فعلی در تضاد گسترده با زمان‌های قرنطینه است که قیمت‌های کریپتو بالا بود، تقاضا از سقف عبور می‌کرد و بحران تراشه در بدترین حالت خود بود. از آنجایی که ماینرهای سابق کارت‌های خود را با تخفیف می‌فروشند و اقتصاد متزلزل باعث می‌شود مصرف‌کنندگان قبل از خریدهای بزرگ دو بار فکر کنند، انویدیا بر روی پردازنده‌های گرافیکی بیش از حد نشسته است که باعث شده این شرکت قیمت‌ها را کاهش داده و طبق گزارش‌ها SKU ها را در حالی که به نظر می‌رسد پاک شود، از بین برده است. سهام قبل از رسیدن آدا لاولیس.

ما چند ماه است که این روند را مشاهده می کنیم. سری AMD اولین سری بود که در اواسط ژوئن به زیر MSRP کاهش یافت و به زودی پس از آن خط RTX 3000 عرضه شد. فاصله زیادی با می 2021 دارد، زمانی که کارت های تیم سبز بیش از 200 درصد بالاتر از MSRP بودند و کارت های Radeon RX 6000 بیش از دو برابر MSRP بودند.

آخرین نتایج نشان می دهد که میانگین قیمت GPU در کشورها اکنون به پایین ترین حد خود از زمان شروع رکوردهای 3DCenter در آغاز سال گذشته رسیده است. سری RTX 3000 انویدیا اکنون 9 درصد تحت MRSP عرضه می شود، در حالی که سری Radeon RX 6000 AMD حتی بیشتر از این کاهش یافته است و به 14 درصد کمتر از قیمت خرده فروشی پیشنهادی سازنده کاهش یافته است.

بخونید:  جدیدترین مینی رایانه زوتاک دارای یک جفت خنک کننده AirJet بدون فن است

مشکل پیش روی دارندگان رایانه های شخصی که به دنبال ارتقا هستند این است که آیا اکنون خرید کنند، منتظر بمانند تا ببینند آیا قیمت ها حتی بیشتر کاهش می یابد یا تا زمان عرضه سری RTX 4000/Radeon RX 7000 صبر کنند. با توجه به اینکه شایعه شده است که لاولیس به همان اندازه گران است که تشنه قدرت است، تصمیم گیری آسان نیست.منبع

در دسترس بودن، زمانی که مشکلی به اندازه قیمت های گران قیمت بود، نیز به نظر می رسد از گذشته باشد. تنها کارت RTX 3000 که در این زمینه پنج ستاره دریافت نمی کند، RTX 3090 Ti (چهار ستاره) است. AMD که مدت‌ها از نظر در دسترس بودن وضعیت بدتری داشته است، دارای پنج و چهار در سراسر تخته است، استثناها Radeon RX 6950 XT، RX 6800 و RX 6400 هستند که همگی دارای سه ستاره هستند.

مدتی است که از داده های 3DCenter به عنوان معیاری برای قیمت کارت گرافیک استفاده می کنیم. اگرچه فقط از قیمت های خرده فروشی در آلمان و اتریش استفاده می کند، اما هنوز هم نشانه خوبی از روندهای جهانی هستند.