آزمایشگاه واقعیت متا در سال گذشته 14 میلیارد دلار ضرر کرد

بخش VR متا همچنین جان کارمک، برنامه نویس افسانه ای را سال گذشته از دست داد. در ماه دسامبر، او پس از ابراز نگرانی مکرر در مورد ناکارآمدی رویکرد آن در ساخت متاورس، شرکت را ترک کرد. متا همچنین 11000 کارمند خود را در ماه گذشته اخراج کرد – حدود 13٪ از کارکنان خود.

سال گذشته، متا آخرین هدست واقعیت مجازی خود را برای عملیات سازمانی منتشر کرد – Quest Pro 1500 دلاری. این شرکت انتظار دارد امسال یک مدل ارزان‌تر مبتنی بر مصرف‌کننده را عرضه کند تا جایگزین متا کوئست 2 شود. با این حال، فروش و ارسال هدست‌های واقعیت مجازی در سال 2022 نسبت به سال 2021 کاهش یافته است و این امر تمرکز متا در این بخش را مورد تردید قرار می‌دهد.

اعداد واضح از آزمایشگاه های واقعیت همراه با ضررهای درآمد و درآمد سالانه و سه ماهه چهارم متا است. درآمد سه ماهه چهارم با 4 درصد کاهش به 32.2 میلیارد دلار رسید، در حالی که درآمد خالص این سه ماهه 55 درصد کاهش یافت و به 4.7 میلیارد دلار رسید. مجموع درآمد سال 2022 با کاهش 1 درصدی در سال به 117 میلیارد دلار رسید و درآمد خالص سال 41 درصد به 23 میلیارد دلار کاهش یافت.

اگرچه سهام این شرکت در این هفته بهترین روز خود را در یک دهه گذشته دید، اما این تنها آن را به جایی که در ژوئن گذشته بود برمی گرداند. متا شروع به بازیابی نیم تریلیون دلار ارزشی که از اواخر سال 2021 از دست داده است، نکرده است.منبع

صورت‌های مالی متا برای سه ماهه چهارم 2022 نشان می‌دهد که زیان بخش VR آن نسبت به سرمایه‌گذاری جدی آن در فصل‌های قبل در سال افزایش یافته است. با این حال، این مانع از آن نشد که سهام متا یکی از بهترین روزهای خود را تجربه کنند.

با افزایش هزینه ها در سال گذشته، مدیرعامل مارک زاکربرگ اظهار داشت که تلاش های شرکت در دهه آینده به ثمر خواهد رسید و این تفکر تغییر نکرده است. در تماس سه ماهه چهارم سود، سوزان لی، مدیر مالی شرکت متا گفت که متا انتظار دارد که Reality Labs در سال 2023 پول بیشتری از دست بدهد، اما به سرمایه گذاری بلندمدت خود ادامه خواهد داد.

Reality Labs در سه ماهه چهارم 2022 4.3 میلیارد دلار خون ریزی کرد. با احتساب 3.7 میلیارد دلار سوخته در سه ماهه سوم، 3 میلیارد دلار غرق شده در سه ماهه دوم و 2.96 میلیارد دلار دور ریخته شده در سه ماهه اول، زیان بخش Metaverse متا در سال 2022 در مجموع 13.7 میلیارد دلار است. این رقم به دنبال 10.2 میلیارد دلار از دست دادن آزمایشگاه واقعیت در طول سال 2021 است.

تصویر بزرگ: جاه طلبی های متاورس مارک زاکربرگ همچنان مانند یک گودال پول به نظر می رسد که طی دو سال گذشته ده ها میلیارد دلار برای متا هزینه داشته است. صورت‌های مالی پایان سال 2022 شرکت، زیان‌های سنگین قبلی را از سوی آزمایشگاه‌های واقعیت ترکیب می‌کند، اما رهبری متا همچنان به این سرمایه‌گذاری متعهد است.

اگرچه اعداد ترسناک به نظر می رسند، اما فراتر از انتظارات تحلیلگران هستند. با توجه به دورنمای نیمه پر لیوان و اعلام متا 40 میلیارد دلار در بازخرید سهام، سهام این شرکت در این هفته افزایش یافت. ارزش بازار متا در یک روز 27 درصد افزایش یافت که جهشی بهتر از 100 میلیارد دلار بود.