آشنایی با الگوی آماده خیاطی؛ خیاطی حرفه‌ای در سریعترین زمان- هنرمادر

آشنایی با الگوی آماده خیاطی؛ خیاطی حرفه‌ای در سریعترین زمان- هنرمادر

وقتی خیاطی را تازه شروع کرده ‌اید و تجربۀ چندانی در مورد استفاده از الگو ندارید، به هیچ وجه به سراغ پارچه‌ های راه راه و نقش دار نروید. اگر پشت و جلوی لباستان یا دیگر قسمت‌ های آن، کاملاً با یکدیگر قرینه هستند، می ‌توانید پارچه را دو لا ، سپس الگو را روی آن پهن کنید. حواستان باشد که پارچه نباید هیچ‌ گونه چروکی داشته باشد؛ سپس قسمت‌ های مختلف الگو را با سوزن ته گرد به پارچه وصل کنید و برش بزنید. حالا که کارِ ترسیم الگو به پایان رسید، باید الگو را بُرش بزنید. اتو را روی درجۀ کم بگذارید و الگوی کاغذی را اتو کنید تا حسابی صاف شود و اندازه‌ هایتان دقیق‌ تر باشد.

  • تولید الگو یکی از مهم ترین مراحل در دوخت لباس است به دلیل این که الگوی خیاطی خوب می تواند خروجی لباسی خوبی به همراه داشته باشد و اگر الگوی خیاطی به خوبی برش داده نشده باشد خروجی با کیفیتی نخواهد داشت.
  • در این مطب، انواع الگوی خیاطی و هر آنچه باید در مورد الگوی خیاطی بدانید را برایتان خواهیم گفت.
  • لازم به ذکر است که زمان اعلام شده بر اساس اطلاعات شرکت پست جمهوری اسلامی می باشد و فرآیند پردازش و آماده سازی سفارش در دوختنیها تنها 1 روز کاری زمان بر خواهد بود.
  • زمان پردازش و ارسال کالا با پیک در شهر تهران 1 تا 2 روز کاری می باشد.

شما غیرنرمال نیستید، شاید مثل من بی نظیر هستید و هیچ الگوی خیاطی آماده ای نمی تواند برای شما کاملا متناسب باشد. پیدا کردن اندازه خود در نمودار تهیه شده در مقایسه با الگوی خیاطی به شما کمک می کند تا بدانید که برای دوختن لباس چقدر پارچه نیاز دارید و اینکه آیا شما نیاز دارید که برای ایجاد تناسب بیشتر بین این اندازه ها درجه بندی ایجاد نمایید. جمع کردن پارچه را بر روی الگو می توان به صورت یک خط مستقیم و یا یک خط موجی بین دو نقطه نشان داد. من به شخصه برای جمع کردن پارچه از بلندترین کوک چرخ خیاطی خودم استفاده کنم و دوخت را بین دو نقطه انجام می دهم. هنگام شروع به کار از کوک چپ و راست استفاده کنید، اما انتهای دیگر دوخت را باز بگذارید تا بتوانید از طریق آن نخ ها را جمع کرده و پارچه را چین دهید. شما باید اندازه ای که برای جمع کردن پارچه لازم است را از روی دستورالعمل های خیاطی به دست بیاورید، هر چند که اغلب اوقات می توان آن را از روی چرت های مشخص شده بر روی تکه الگوهای رابط نیز استنباط کرد.

ممکن است روش فیوزینگ بلوک پیشنهاد شود که در واقع روشی است که کل تکه های پارچه فیوز می شوند یا ممکن است دستورالعمل های خاص تری در رابطه با فیوزینگ وجود داشته باشد. اگر قد شما کوتاه تر یا بلندتر از آن ارتفاع مورد نظر است باید از خطوط کوتاه و بلند کردن بر روی الگوهای خیاطی استفاده کنید. بهتر است به جای اینکه خودتان الگو را علامت گذاری کنید از خطوط مشخص شده توسط طراح الگو بهره بگیرید. این امر به این دلیل است که تغییر دادن الگو برخی اوقات می تواند بر طول و عرض پوشاک نهایی تأثیر بگذارد.

در هنگام دوخت اولیه و پرو لباس، خواهید دید که به شکل بهتری روی تن می‌نشیند و ایرادات اندامی کمتری در آن بروز می‌کند. در این روش بخشی از ایرادات اندامی در هنگام ترسیم الگو از بین می رود. اما خب وقت بیشتری از شما می‌گیرد و گزینه خوبی برای همه نیست؛ زیرا محاسبات ریاضی بیشتری نسبت به روش متریک دارد. چند روش مختلف برای ترسیم الگو پیش روی شما قرار دارد که هرکدام مزایا و معایب متفاوتی باهم دارند. به همین دلیل این شما هستید که می‌توانید درنهایت تصمیم بگیرید که از کدام روش ها استفاده کنید. تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به آموزش های آنلاین طراحی لباس تصویرگران پویا اندیش می باشد .

سایت پارسی دوز با ارائه الگوهای چاپ شده و دارای سایز بندی و با قیمت مناسب در خدمت خیاطان و تولیدی های لباس می باشد. برای مشاهده مدل های جدید خیاطی نیز می توانید به سایت پارسی دوز الگوی تولیدی مراجعه نمایید. نکته دیگری که در رابطه با الگو آماده باید به آن توجه داشته باشید، اندازه آن است. برخلاف سایر سایت ها که الگوهای آماده با متد مولر ، متد ترک ،متد ABM و… را بفروش میرسانند سایت سیماکده الگوهای که ارائه میکنه توسط خانم اکرم حسینیان راد طراحی شده و کاملا شخصی سازی شده و مناسب سازی شده برای اندام ایرانی هست و شما میتونید با خیال راحت از الگو ها استفاده کنید. اگر گام‌های خیاطی‌کردن را یاد بگیرید، مسیر چندان سخت و پیچیده نخواهد بود.

الگوی خیاطی بالا تنه و آستین زنانه مدل مولر سایز 46

فردی که الگو را تولید می کند، از این مهارت و هنر در خیاطی برخوردار است که بتواند یک قطعه پارچه را با منحنی های بدن انسان مطابقت دهد. استفاده از الگوی آماده، هیچ دردسری برای شما ایجاد نمی‌کند و فقط باید بر اساس خط‌چین‌های ترسیم شده پیش بروید و مطابق سایز خودتان الگو را روی یک کاغذ دیگر رولت کنید. به همین دلیل حتما یک ماشین حساب خوب در کنار سایر ابزارهای خیاطی بخرید!

نحوه مطالعه الگوهای خیاطی

این کاغذ در مقایسه با کاغذ الگو سفید دارای لیگنین پایین تری می باشد و هر چه لیگنین کمتر باشد مقاومت مکانیکی کاغذ بالاتر می رود و پیوندهای هیدروژنی بین سلولز در کاغذ بیشتر می شود. مقاومت این کاغذ به گونه ای است که خیاطان می توانند بدون نگرانی از پاره شدن کاغذ، چندین لایه از این کاغذ را روی هم قرار دهند و الگو خود را بکشند. نکته مهمی که در رابطه با الگوی پایه باید به آن توجه داشته باشید. این است که قسمتی از آن در همه لباس ها بدون تغییر وجود دارد و البته برای همین پایه نامیده می شود.

اکثر الگوهای خیاطی مدرن امروزی خانگی حاوی چندین اندازه در یک الگو است. هنگامی که الگویی از بسته‌بندی برداشته شد، می‌توانید الگو را بر اساس اندازه ای که می‌خواهید برش دهید یا می‌توانید با رسم الگو، آن را حفظ کنید. در یک روش، کاغذ کپی با جوهر قابل انتقال در یک طرف بین الگو و پارچه قرار می‌گیرد. چرخ رولر بر روی طرح الگو جابجا می‌شود و با جوهر قابل پاک شدن و پاک کردن، مارک‌ها را به روی پارچه منتقل می‌کند.[۷] در روش دیگر، کاغذ پوستی مستقیماً بر روی الگوی خریداری شده گذاشته می‌شود و قطعات ترسیم می‌شوند. این قطعات بریده می‌شود، پس از آن با سوزن ته‌گرد وصل شده و / یا به پارچه کوک می‌شود.

برای مثال امکان دارد که بخواهید روی یقه کار کنید و قسمت پشت و جلوی آن را مدل‌هایی بدهید. برای مثال اگر اندازه آستین مدنظرتان ۱۳ سانتی‌متر است و قصد دارید که پهنایش را هم ۳۰ سانتی‌متر در نظر بگیرید، با درنظرگرفتن اندازه طولی و پهنای آستین و همچنین مدلش طرح روی کاغذ کشیده می‌شود. برای تعیین‌ قد لباس به قد خودتان توجه کنید و ببینید که می‌خواهید اندازه طولی لباستان چقدر باشد. برای دوختن تاپ یا بلوز هم به اندازه طولی پشتتان دقت کنید، یعنی ناحیه کمر به‌بالا.