آهنگ جانت جکسون از سال 1989 یک آسیب پذیری امنیت سایبری برای خراب شدن هارد دیسک اعلام کرد.

در آوریل سال گذشته، محققان دانشگاه بن گوریون در اسرائیل تکنیکی به نام AiR-ViBeR را نشان دادند که می‌توانست داده‌ها را از رایانه‌های شخصی با شکاف هوا – سیستم‌هایی که به صورت فیزیکی بدون دسترسی آنلاین ایزوله شده‌اند – بدون شناسایی سرقت کند.

این را در نزدیکی لپ‌تاپ‌های اواسط دهه 2000 بازی نکنید

مشخص شد که این افکت را می‌توان روی لپ‌تاپ‌های دیگر تولیدکنندگان متعددی که همگی یک ویژگی مشترک داشتند، تکرار کرد. همان درایو دیسک سخت 5400 RPM در ماشین‌ها یافت شد که در حدود سال 2005 یا 16 سال پس از اینکه Rhythm Nation موفق به کسب رتبه اول جدول 100 بیلبورد نشد، محبوب بودند.

با این وجود، این ویژگی در تاریخ 17 آگوست توسط The Mitre Corporation به ثبت آسیب‌پذیری‌ها و مواجهه‌های مشترک اضافه شد و توسط فروشنده امنیتی Tenable تایید شد. فهرست شده به عنوان CVE-2022-38392، این گونه توصیف می شود: «یک هارد دیسک OEM با سرعت 5400 دور در دقیقه، که تقریباً در سال 2005 با رایانه های شخصی لپ تاپ ارسال شد، به مهاجمان نزدیک به فیزیکی اجازه می دهد تا از طریق یک رزونانس باعث انکار سرویس (نقص عملکرد دستگاه و خرابی سیستم) شوند. -حمله فرکانس با سیگنال صوتی از موزیک ویدیو Rhythm Nation.”

سازندگان لپ تاپ با افزودن یک فیلتر سفارشی در خط لوله صدا که فرکانس های متخلف را در حین پخش صدا شناسایی و حذف می کرد، این مشکل را برطرف کردند. حذف تدریجی هارد دیسک های 5400 دور در دقیقه در لپ تاپ ها و کاهش محبوبیت آهنگ جکسون نیز احتمالاً کمک کرده است.

بخونید:  یک آنزیم طبیعی می تواند هیدروژن را به الکتریسیته تبدیل کند

مشکل این است که آهنگ حاوی یکی از فرکانس های تشدید طبیعی برای آن مدل هارد دیسک خاص است. این باعث شد صفحات HD با هد درایو تماس پیدا کند و منجر به تصادف شود.

WTF؟! “مردم جهان امروز، آیا ما به دنبال راه بهتری برای زندگی هستیم؟” جانت جکسون را در آهنگ 1989 Rhythm Nation خواند، بدون اینکه بداند روش زندگی بهتری که او در مورد آن صحبت می کند شامل دیسک های سخت خاصی نیست. به تازگی فاش شده است که این آهنگ قدرت خراب کردن مدل های خاص لپ تاپ را دارد و اکنون به عنوان یک آسیب پذیری امنیت سایبری شناخته شده است.

اثبات مفهوم از این تئوری سرچشمه می گیرد که می توان از ارتعاشات تولید شده توسط اجزای الکترومکانیکی مانند CPU، GPU یا فن های کیس در ترکیب با بدافزار ویژه ای استفاده کرد که می تواند داده ها را برای انتقال از طریق دستکاری مستقیم فن رمزگذاری کند. سرعت.منبع

همانطور که توسط The Reg گزارش شده است، این داستان عجیب از یک وبلاگ توسعه دهنده مایکروسافت توسط ریموند چن می آید. او می نویسد که یکی از همکاران داستانی را از پشتیبانی محصول ویندوز XP در مورد اینکه چگونه آهنگ جکسون در هنگام پخش در نزدیکی دستگاه، مدل های خاصی از لپ تاپ ها را خراب می کند، به اشتراک گذاشت.