آیا انویدیا می تواند عرضه RTX 4000 را تا دسامبر به تعویق بیاندازد؟


شایعه ساز: آیا انویدیا آماده است تا سری RTX 4000 را تا دسامبر به تعویق بیندازد؟ در حالی که این فقط یک شایعه است، عرضه بیش از حد کارت‌های نسل فعلی همراه با هزینه‌های صرفه مصرف‌کننده با افزایش هزینه‌های زندگی نشان می‌دهد که AMD ممکن است یک یا دو ماه رقیب خود را در بازار شکست دهد.

با توجه به کانال یوتیوب Moore’s Law is Dead، که به نقل از منابع صنعتی، انویدیا در نظر دارد عرضه کارت های RTX 4000 (Ada Lovelace) را تا نوامبر یا حتی دسامبر به تعویق بیندازد. در حالی که بیشتر شایعات از منابع صنعتی ناشناس باید با دوز سنگین نمک گرفته شود، نشانه‌هایی وجود دارد که می‌تواند به تعویق افتادن آن در کارت باشد.

اولین نشانه ماه گذشته زمانی که شنیدیم Nvidia می تواند پردازنده گرافیکی 12 گیگابایتی RTX 3080 را از بین ببرد. اعتقاد بر این است که این حرکت به دلیل وجود کارت‌های 10 گیگابایتی فروخته نشده RTX 3080 است که به لطف کاهش قیمت‌ها، اکنون قیمتی برابر با نسخه کمی قدرتمندتر 12 گیگابایتی دارد. برابری قیمتی که باعث شده مصرف کنندگان کارت دوم را انتخاب کنند. انویدیا می خواهد پردازنده های گرافیکی 10 گیگابایتی باقی مانده RTX 3080 را قبل از ورود لاولیس تغییر دهد و بهترین راه برای انجام این کار حذف نسخه 12 گیگابایتی است که تعداد واحدهای آن کمتر است.

علاوه بر این، گزارش اخیر از آسیا ادعا کرد که انویدیا با تقاضای کمتری برای سری RTX 4000 با توجه به محدودتر بودن مخارج مصرف‌کننده، نتیجه افزایش تورم و قیمت سوخت و افزایش هزینه‌های زندگی مواجه است. این شرکت برای کارت های مصرف کننده نسل بعدی خود از سامسونگ به TSMC بازگشته است، اما اکنون می خواهد سفارشات 5 نانومتری را به تعویق بیندازد.

عامل دیگر سقوط بازار کریپتو است که eBay را با کارت‌های استخراج ارزان قیمت قبلی پر کرده است. انتظار می رود لاولیس حق بیمه سنگینی را به همراه داشته باشد و مصرف کنندگان آگاه از قیمت ممکن است ترجیح دهند با انتخاب یک کارت آمپر کارکرده، چند صد دلار پس انداز کنند.

اگر انویدیا واقعاً تا دسامبر صبر کند تا Lovelace را عرضه کند، به این معنی است که کارت‌های سری Radeon RX 7000 AMD ابتدا احتمالاً بین اکتبر و نوامبر وارد بازار می‌شوند.

منبع