آینده بلندپروازانه انویدیا آوردن هوش مصنوعی به هر صنعتی است که از فناوری GPU می توان بهره برد.

در مجموع، اعلامیه‌ها و مشارکت‌های زیادی وجود داشت که نمی‌توان به آن اشاره کرد، اما مسلماً آخرین نقطه عطف بزرگ از سمت تولید بود. انویدیا با معرفی “cuLitho” یک کتابخانه نرم افزاری که برای تسریع لیتوگرافی محاسباتی تا 40 برابر طراحی شده است، پیشرفتی در سرعت تولید تراشه و بهره وری انرژی اعلام کرد.

Omniverse انویدیا در نوسازی صنعت خودرو نیز حضور دارد. تا سال 2030، این صنعت تغییری به سمت خودروهای الکتریکی، کارخانه‌های جدید و کلان کارخانه‌های باتری‌سازی را رقم خواهد زد. انویدیا می گوید Omniverse توسط برندهای بزرگ خودرو برای کارهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد: لوتوس از آن برای مونتاژ ایستگاه جوشکاری مجازی، مرسدس بنز برای برنامه ریزی و بهینه سازی خط مونتاژ و Lucid Motors برای ساخت فروشگاه های دیجیتال با داده های طراحی دقیق استفاده می کند. BMW برای آموزش ربات های کارخانه و برنامه ریزی یک کارخانه خودروهای الکتریکی به طور کامل در Omniverse با idealworks همکاری می کند.

همچنین بخوانید: آیا انویدیا برنده بازار آموزش هوش مصنوعی شده است؟

با تبدیل شدن محاسبات ابری به یک صنعت 1 تریلیون دلاری، انویدیا CPU Grace مبتنی بر Arm را برای بارهای کاری هوش مصنوعی و ابری توسعه داده است. این شرکت ادعا می‌کند که عملکرد ۲ برابری نسبت به پردازنده‌های x86 با همان قدرت را در برنامه‌های اصلی مرکز داده دارد. سپس، سوپرتراشه Grace Hopper CPU Grace و Hopper GPU را برای پردازش مجموعه داده های غول پیکری که معمولاً در پایگاه داده های هوش مصنوعی و مدل های زبان بزرگ یافت می شود، ترکیب می کند.

بخونید:  اپل واچ اولترا رویای خیس غواصی تفریحی است

علاوه بر این، مدیر عامل انویدیا مدعی است که پلتفرم DGX H100 آن‌ها که دارای هشت پردازنده گرافیکی Nvidia H100 است، به طرح اولیه ساخت زیرساخت‌های هوش مصنوعی تبدیل شده است. چندین ارائه‌دهنده بزرگ ابر، از جمله Oracle Cloud، AWS و Microsoft Azure، برنامه‌های خود را برای استفاده از پردازنده‌های گرافیکی H100 در ارائه‌های خود اعلام کرده‌اند. سازندگان سرور مانند Dell، Cisco و Lenovo در حال ساخت سیستم هایی هستند که از پردازنده های گرافیکی Nvidia H100 پشتیبانی می کنند.

از آنجایی که واضح است که مدل‌های هوش مصنوعی مولد بسیار محبوب هستند، انویدیا محصولات سخت‌افزاری جدیدی را با موارد استفاده خاص برای اجرای کارآمدتر پلت‌فرم‌های استنتاج ارائه می‌کند. GPU جدید L4 Tensor Core یک شتاب دهنده جهانی است که برای ویدیو بهینه شده است، عملکرد ویدیویی با هوش مصنوعی 120 برابر بهتر و 99٪ بازده انرژی بهبود یافته در مقایسه با CPU ها ارائه می دهد، در حالی که L40 برای تولید تصویر برای گرافیک و 2 بعدی با هوش مصنوعی بهینه شده است. ، تولید ویدئو و تصویر سه بعدی.

چرا مهم است: در جریان سخنرانی اصلی GTC 2023، جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا، نسل جدیدی از پیشرفت‌ها را برجسته کرد که هدف آن آوردن هوش مصنوعی به هر صنعتی است. انویدیا با همکاری غول‌های فناوری مانند گوگل، مایکروسافت و اوراکل در حال پیشرفت در آموزش هوش مصنوعی، استقرار، نیمه‌رساناها، کتابخانه‌های نرم‌افزار، سیستم‌ها و خدمات ابری است. دیگر مشارکت ها و پیشرفت های اعلام شده شامل شرکت هایی مانند Adobe، AT&T و خودروساز BYD بود.

جنسن توضیح داد که cuLitho می تواند محاسبات گسترده و پردازش داده های مورد نیاز در طراحی و ساخت تراشه را به شدت کاهش دهد. این امر منجر به کاهش قابل توجه مصرف برق و منابع می شود. TSMC و تامین کننده تجهیزات نیمه هادی ASML قصد دارند cuLitho را در فرآیندهای تولید خود بگنجانند.

بخونید:  Dead Island 2 (با پشتیبانی صوتی Amazon Alexa) و Lords of the Fallen در Gamescom زنده می شوندمنبع

هوانگ به نمونه‌های متعددی از اکوسیستم انویدیا در عمل اشاره کرد، از جمله کاربران مایکروسافت 365 و Azure که به پلتفرمی برای ساختن جهان‌های مجازی دسترسی پیدا کرده‌اند و آمازون از قابلیت‌های شبیه‌سازی برای آموزش ربات‌های انبار مستقل استفاده می‌کند. او همچنین به افزایش سریع سرویس‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT اشاره کرد و از موفقیت آن به عنوان “لحظه هوش مصنوعی آیفون” یاد کرد.

بر اساس معماری هاپر انویدیا، هوانگ یک GPU جدید H100 NVL را معرفی کرد که در یک پیکربندی GPU دوگانه با NVLink کار می‌کند تا تقاضای رو به رشد برای AI و استنتاج مدل زبان بزرگ (LLM) را برآورده کند. GPU دارای یک موتور ترانسفورماتور است که برای پردازش مدل هایی مانند GPT طراحی شده است و هزینه های پردازش LLM را کاهش می دهد. این شرکت ادعا می کند که در مقایسه با HGX A100 برای پردازش GPT-3، یک سرور با چهار جفت H100 NVL می تواند تا 10 برابر سریعتر باشد.