اتحادیه اروپا آخرین مهلت نهایی برای همه تلفن‌های جدید مجهز به USB-C، شامل آیفون را اعلام می‌کند


به طور خلاصه: 28 دسامبر 2024، این تاریخی است که همه آیفون‌های جدید و سایر دستگاه‌های قابل شارژ با سیمی که در اتحادیه اروپا فروخته می‌شوند باید دارای پورت USB-C باشند. این بدان معناست که اپل اکنون 24 ماه فرصت دارد تا از Lighting به Type-C در گوشی‌های خود جابجا شود، اگرچه احتمالاً شاهد عرضه اولین گوشی خیلی زودتر خواهیم بود.

پس از تلاش برای یک راه حل شارژ جهانی برای بیش از یک دهه، کمیسیون اروپا در ماه اکتبر با اکثریت قاطع به قانونی رای داد که طبق آن تمامی تلفن ها، تبلت ها و سایر لوازم الکترونیکی کوچک فروخته شده در منطقه تا سال 2024 دارای پورت USB-C خواهند بود. شورای اروپا چند هفته بعد این دستور را تصویب کرد.

اکنون، قانون USB-C به تازگی در مجله رسمی اتحادیه اروپا منتشر شده است و مهلت 28 دسامبر 2024 را نشان می دهد. تلفن‌ها، تبلت‌ها، دوربین‌های دیجیتال، کنسول‌های دستی و سایر دستگاه‌های الکترونیکی کوچکی که در منطقه فروخته می‌شوند و دارای گزینه شارژ سیمی هستند را پوشش می‌دهد – هر چیزی که فقط با شارژ بی‌سیم، مانند برخی از ساعت‌های هوشمند، معاف است. لپ‌تاپ‌ها نیز تحت این قانون قرار می‌گیرند، اگرچه تا 28 آوریل 2026 فرصت دارند به USB-C سوئیچ کنند.

بزرگترین شرکتی که بیشتر از همه اینها متاثر شده است، البته اپل است. کوپرتینویی مدتهاست که مخالف اجباری کردن USB-C است زیرا می گوید این حرکت نوآوری را خفه می کند. اشاره می‌کند که مقامات اروپایی زمانی می‌خواستند اپل از Micro-USB استفاده کند و ادعا می‌کند که اگر سوئیچ اتفاق می‌افتد نه لایتنینگ و نه USB-C اختراع نمی‌شدند. اپل همچنین می‌گوید این اقدام به دلیل تعداد شارژرهایی که مردم باید دور بیندازند، زباله‌های الکترونیکی بیشتری ایجاد می‌کند، نه کمتر.

پس از حکم اتحادیه اروپا، اپل با اکراه اعتراف کرد که آیفون باید کانکتور لایتنینگ را که بر خلاف USB-C از USB 3.1 نسل 2 پشتیبانی نمی‌کند و دارای توان 14 وات است، کنار بگذارد.

اولین گوشی USB-C اپل ممکن است سال آینده وارد بازار شود. طبق شایعات، آیفون 15 پرو و ​​آیفون 15 پرو مکس از انتقال با سرعت بالا (حداقل USB 3.2 یا تاندربولت 3) پشتیبانی می کنند، در حالی که دو مدل استاندارد آیفون 15 حداکثر سرعت USB 2.0 را دارند.

منبع