اتحادیه اروپا می تواند هواوی را از شبکه های 5G خود منع کند

اگر قوانین جدیدی معرفی شوند که همه کشورهای اتحادیه اروپا را مجبور به ممنوعیت هوآوی و سایر شرکت‌های پرخطر کند، بعید است تا قبل از سال آینده، یعنی زمانی که دوره پنج ساله کمیسیون فعلی اروپا به پایان می‌رسد، وارد شوند.

به طور خلاصه: تعداد کمی از سازمان ها به اندازه هواوی تحت تحریم قرار گرفته اند، اما این غول چینی به زودی ممکن است با محدودیت دیگری روبرو شود. اتحادیه اروپا در حال بررسی یک ممنوعیت اجباری برای تمام کشورهای عضو خود از استفاده از شرکت هایی است که خطر امنیتی برای شبکه های 5G آنها ایجاد می کنند، از جمله هوآوی.

تصویر مرکزی: پارلمان اروپامنبع

جدیدترین عناوین منتشر شده توسط هوآوی در ماه آوریل زمانی که غول ذخیره سازی سیگیت توسط وزارت بازرگانی ایالات متحده به دلیل فروش 1.1 میلیارد دلاری دیسک درایو به شرکت تحریم شده چینی، 300 میلیون دلار جریمه شد.

بازوی اجرایی کمیسیون اتحادیه اروپا قرار است در هفته های آتی گزارش پیشرفت دومی را درباره نحوه اجرای توصیه های کشورهای عضو منتشر کند.

در سال 2019 بود که دونالد ترامپ وضعیت اضطراری ملی را اعلام کرد که عملاً شرکت های آمریکایی را از خرید و استفاده از تجهیزات مخابراتی از “دشمنان خارجی” منع کرد. پس از اعلام این دستور، وزارت بازرگانی فاش کرد که هواوی و 70 شرکت وابسته به فهرست نهادهای اداره صنعت و امنیت (BIS) اضافه شده اند.

در حالی که آلمان یکی از کشورهایی است که هوآوی را به طور کامل از شبکه مخابراتی خود منع نکرده است، یک منبع دولتی به رویترز گفت که در حال بررسی این اقدام برای رفع نگرانی های امنیتی است. در همین حال، پرتغال در حال آماده شدن برای ممنوعیت هواوی از برخی تجهیزات 5G است.

بخونید:  فروش رایانه های شخصی در سه ماهه دوم دو رقمی کاهش یافت، اما این همه خبر بد نیست

سایر کشورها از این روش پیروی کردند، اما تنها یک سوم کشورهای اتحادیه اروپا، علیرغم توصیه‌های کمیسیون اتحادیه اروپا برای الزامات صدور گواهینامه، تنوع بخشیدن به تامین‌کنندگان و عدم استفاده از شرکت‌های پرخطر برای بخش‌های حیاتی زیرساخت، هواوی را از شبکه‌های ارتباطی 5G خود منع کرده‌اند.

تیری برتون، کمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا گفت که یک سوم بلوکی که هواوی را از شبکه های ارتباطی 5G خود منع می کند بسیار کم است و امنیت جمعی اتحادیه را افشا می کند.

کمیسیون هیچ گاه ممنوعیتی را برای هواوی اعمال نکرد، اما فایننشال تایمز گزارش می دهد که اگر کشورهای عضوی مانند آلمان به تاخیر در اجرای دستورالعمل ها ادامه دهند، می توان آن را برای شرکت و سایر شرکت های پرخطر معرفی کرد.