احتمال برخورد یک سیارک با زمین در روز ولنتاین 2046 1 در 560 است.


به طور خلاصه: هرکسی که دوست دارد برنامه‌های روتین خود را از قبل برنامه‌ریزی کند، ممکن است بخواهد در برنامه خود برای روز ولنتاین ۲۰۴۶ تجدید نظر کند. این زمانی است که یک سیارک تازه کشف‌شده احتمال برخورد با زمین را ۱ در ۵۶۰ دارد و باعث می‌شود که در شب‌های عاشقانه، یک تضعیف کننده بالقوه ایجاد کند.

سیستم Sentry آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا شانس برخورد سیارکی به اندازه استخر المپیک را با زمین در 14 فوریه 2046 در 1 در 560 محاسبه کرد. آژانس فضایی اروپا، بر اساس پیش بینی داده های خود، معتقد است که این شانس مثبت تر است ما) 1 در 625 شانس.

با این حال، این سیارک که 2023 DW نام دارد، تنها شیء موجود در فهرست خطر ناسا است که در مقیاس خطر ضربه تورینو رتبه 1 از 10 را دارد – همه اجرام دیگر در این لیست رتبه 0 را دارند که نشان می دهد خطر برخورد با زمین وجود ندارد. . آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا (JPL) می گوید امتیاز 1 به این معنی است که برخورد بسیار بعید است و دلیلی برای نگرانی عمومی ندارد.

دیوید فارنوکیا، مهندس ناوبری در آزمایشگاه پیشرانه جت در پاسادنا، کالیفرنیا، گفت: «این شی به خصوص نگران کننده نیست.

این خبر با این هشدار همراه بود که با جمع‌آوری داده‌های بیشتر و انجام تجزیه و تحلیل، احتمال برخورد DW 2023 به سیاره ما می‌تواند در چند هفته آینده به شدت تغییر کند. معمول است که سیارک های تازه کشف شده در اولین رصد خطرناک تر به نظر می رسند.

خبر خوب این است که حتی اگر جسم به زمین برخورد کند، وجود بشریت را تهدید نخواهد کرد. سیارکی که 66 میلیون سال پیش با سیاره ما برخورد کرد و بسیاری از گونه ها را از بین برد، 7.5 مایل عرض داشت.

اگر این سیارک به یک شهر یا منطقه پرجمعیت دیگر برخورد کند، همچنان می‌تواند صدمات قابل توجهی وارد کند. شهاب چلیابینسک که در سال 2013 بر فراز روسیه منفجر شد، کمتر از نصف اندازه 2023 DW بود، اما تقریباً 1500 مجروح و بیش از 7200 ساختمان را آسیب رساند. خوشبختانه، ناسا معتقد است که نزدیکترین DW 2023 به زمین حدود 1.1 میلیون مایل (1.8 میلیون کیلومتر) است.

سال گذشته، ناسا مأموریت آزمایش تغییر جهت سیارک دوگانه (DART) را انجام داد و تلاش کرد با پرتاب و برخورد یک فضاپیما به یک جرم آسمانی، آن را منحرف کند. این ماموریت موفقیت بزرگی بود و مدار سیارک کوچک دیمورفوس را بیش از حد انتظار تغییر داد.منبع