از Chuck E. Cheese گرفته تا Boeing 747s، فلاپی دیسک زنده است

کسانی که در دهه 1990 بودند، احتمالاً با آشنایی با مدت زمانی که دیسک در سیستم رایانه‌ای روی قفسه “Cyberstar” بارگذاری می‌شود، با آشنایی با مدت زمان طول می‌کشد لبخند خواهند زد.

@showbizpizzaman

نحوه نصب یک نمایش جدید در Chuck E. Cheese

صدای اصلی – استوارت

فلاپی دیسک ها تا حدودی به دلیل قابلیت اطمینان آن ها، در سایر زمینه ها مانند دستگاه های پزشکی و برخی از سازمان های دولتی یک منظره رایج باقی مانده است. اما یافتن درایوها و دیسک‌ها سخت‌تر و در نتیجه گران‌تر می‌شوند – فلاپی‌های 8 اینچی تقریباً منقرض شده‌اند – بنابراین انتظار نداشته باشید تا 30 سال دیگر در دسترس باشند.منبع

متأسفانه برای طرفداران یکپارچهسازی با سیستمعامل، استوارت می گوید که این ویدیو آخرین باری است که Chuck E. Cheese از فلاپی دیسک استفاده می کند زیرا این شرکت در حال ارتقاء به یک سیستم فایل جدید برای موجودات انیماترونیک خود است. کمتر از 50 رستوران از 600 رستوران این شرکت هنوز از فلاپی دیسک برای طرح 25 ساله استودیو C انیماترونیک استفاده می کنند.

به طور خلاصه: اگر به اندازه کافی بزرگ هستید که بدانید فلاپی دیسک‌ها چیزی بیش از صرفاً ذخیره نمادها هستند، به یاد می‌آورید که زبانه‌های محافظت از نوشتن را به یاد می‌آورید، خط‌نویسی روی برچسب‌ها و جعبه‌های ذخیره‌سازی با درب‌های قفل‌شونده را به یاد می‌آورید، پس بدانید که 3.5 فلاپی اینچی حتی در Chuck E. Cheese هنوز هم به زندگی می چسبد.

همانطور که Ars Technica اشاره می کند، کامپیوتر فایل های .CEC را از یک فایل خود استخراجی به نام EGREEN23.EXE استخراج می کند که با استفاده از نسخه اشتراک افزار v2.50 PKSFX توسط PKWARE، که در سال 1999 دارای حق چاپ بود، فشرده شده بود.

ارتش همچنین استفاده طولانی مدت از فلاپی دیسک ها بود. تنها در سال 2019 بود که پنتاگون استفاده از رایانه‌های سری 1 IBM در سال 1970 – کامل با فلاپی دیسک‌های هشت اینچی – را به عنوان بخشی از سیستم‌های تسلیحات هسته‌ای خود متوقف کرد. آژانس از این روش ذخیره سازی دور شد و به جای آن SSD ها را انتخاب کرد. بعید است در شبکه 75 میلیون دلاری که نیروی هوایی برای محافظت از سیلوهای هسته ای خود به دست آورده است، درایوهای فلاپی وجود داشته باشد.

این افشاگری از سوی کارمند چاک ای. پنیر استوارت، که توسط بخش تیک‌تاک showbizpizzaman کار می‌کند، می‌آید. کلیپ ویروسی او نشان می‌دهد که این شرکت همچنان از فلاپی دیسک‌هایی استفاده می‌کند که می‌توانند 1.44 مگابایت را در خود نگه دارند تا آخرین روال‌ها، نورپردازی و داده‌های همگام‌سازی حیوانات مکانیکی را ذخیره کنند. نمایشی که او بارگذاری می کند “Evergreen Show 2023” نام دارد.

دیسک‌های فلاپی یکی از ورودی‌های ویژگی «محصولات فناوری روزی نمادین که اکنون حافظه محو شده‌اند» ما بودند، اما فناوری قدیمی هنوز هم امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد. Wired می‌نویسد که اکثر شرکت‌هایی که هنوز از آن‌ها استفاده می‌کنند، کسب‌وکارهای کوچک با حاشیه‌های کم هستند که یا هرگز نتوانستند سیستم‌های قدیمی خود را به‌روزرسانی کنند یا به سادگی نمی‌توانند از عهده این کار برآیند.

یکی از معروف‌ترین مناطقی که هنوز از فلاپی دیسک‌های 3.5 اینچی استفاده می‌شود، اعمال به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری برای هواپیماهای قدیمی‌تر بوئینگ 747 است که هنوز در خدمت هستند. تام پرسکی، بنیانگذار floppydisk.com، سال گذشته تایید کرد که هنوز از خطوط هوایی سفارشات دریافت می کند. او گفت: «احتمالاً نیمی از ناوگان هوایی در جهان امروز بیش از 20 سال عمر دارند و هنوز هم از فلاپی دیسک در تجهیزات اویونیک استفاده می کنند.

بخونید:  نرم افزار طراحی خانه DreamPlan 7.87 دانلود کنید