استارتاپ بریتانیایی می خواهد رویای RRAM را به واقعیت تبدیل کند


چه اتفاقی افتاده؟ بیش از یک دهه پیش توسط HP مورد توجه عموم قرار گرفت، فناوری RAM مقاومتی (همچنین به عنوان ReRAM یا RRAM شناخته می شود) تا حد زیادی توسط صنعت نادیده گرفته شده است. چند پیاده‌سازی تجاری که موفق به انجام آن شدند نتوانستند انتظارات را برآورده کنند، اما یک استارت‌آپ بریتانیایی اکنون قصد دارد پس از یک کمپین سرمایه‌گذاری موفق، دوباره آن را امتحان کند.

Intrinsic Semiconductor Technologies یک استارت آپ بریتانیایی است که در سال 2017 توسط محققان دانشگاه کالج لندن (UCL) تأسیس شد. این شرکت در حال کار بر روی یک فناوری جدید ReRAM است و اکنون سرمایه کافی را جمع آوری کرده است تا وعده شکست خورده RAM غیر فرار را به یک فرصت تجاری مناسب برای راه حل های محاسباتی نوآورانه و تک تراشه تبدیل کند.

ReRAM یک پیاده سازی تجاری از فناوری ممریستور است که در سال 1971 به عنوان “حلقه مفقود” یک کوارتت نظری از اجزای الکتریکی اساسی در کنار مقاومت، خازن و سلف توصیف شد. “سیستم memristive” یک مقاومت با قابلیت حافظه است، زیرا می تواند مقاومت را در هنگام اعمال جریان الکتریکی تغییر دهد و می تواند وضعیت خود را هنگام قطع برق به خاطر بسپارد.

در تئوری، تراشه‌های ReRAM می‌توانند قابلیت‌های ذخیره‌سازی سریع داده‌ها را در حالی که نیاز به انرژی پایینی دارند، فراهم کنند. اچ پی بیش از یک دهه پیش سعی کرد راه حل های تجاری مناسبی را بر اساس ممریستورها بسازد، اما این شرکت در نهایت شکست خورد. فن‌آوری‌های رقیب RRAM مانند 3D XPoint نیز عمر کوتاهی داشتند و سطوح عملکرد استثنایی را نوید می‌دادند و انتظارات تجاری اولیه بسیار کمی را ارائه می‌کردند.

Intrinsic می‌گوید که فناوری ReRAM که به تازگی پیاده‌سازی شده است، تقریباً تمام مشکلات را با راه‌حل‌های قدیمی‌تر حل می‌کند. این شرکت 7 میلیون پوند (8.5 میلیون دلار) را در دور تأمین مالی به رهبری Octopus Ventures و سایر سرمایه گذاران، به علاوه 1 میلیون پوند اعطا شده توسط آژانس نوآوری دولت بریتانیا (Innovate UK) تضمین کرده است.

فناوری ReRAM Intrinsic با تکیه بر بیش از یک دهه تحقیق بر روی ممریستورها در UCL، ظاهراً بهتر از راه حل های قبلی است زیرا می توان آن را با مواد نیمه هادی استاندارد مانند دی اکسید سیلیکون تولید کرد. ReRAM Intrinsic یک شکایت CMOS است و باید برای شرکت‌های تولیدی مقرون‌به‌صرفه‌تر باشد، زیرا می‌توانند از ماشین‌آلات موجود برای بیرون ریختن تراشه‌های حافظه ReRAM استفاده کنند.

این شرکت بریتانیایی همچنین می‌گوید راه‌حل ReRAM آن برای ادغام با مدارهای منطقی که معمولاً در CPUها یافت می‌شود آسان‌تر است، در حالی که حافظه‌های Flash سنتی همان راحتی یکپارچه‌سازی را ارائه نمی‌دهند. به گفته مارک دیکینسون، مدیرعامل داخلی، فناوری RRAM جدید این پتانسیل را دارد که «به ستون فقرات نسل بعدی رایانه‌های لبه و اینترنت اشیا تبدیل شود، درست زمانی که «برنامه‌های کاربردی هوشمند تشنه داده» بیشتر و بیشتر رایج می‌شوند.



منبع