استاندارد USB4 نسخه 2.0 سرعت داده تا 80 گیگابیت بر ثانیه را ارائه می دهد

استاندارد جدید شامل داده های به روز شده و پروتکل های نمایش برای استفاده بهتر از پهنای باند افزایش یافته است. همچنین اجازه می دهد تا تونل داده USB 3.2 از 20 گیگابیت بر ثانیه بیشتر شود. آخرین مشخصات DisplayPort و PCIe پشتیبانی می‌شوند، که احتمالاً به معنای DisplayPort 2.0 و PCIe 5.0 است (PCIe 6.0 اوایل امسال عرضه شد).

یک معماری لایه فیزیکی جدید (PHY) افزایش نرخ داده استاندارد را امکان پذیر می کند، که طبق گزارش ها با استفاده از کابل های غیرفعال USB نوع C با سرعت 40 گیگابیت در ثانیه و کابل های فعال USB Type-C با سرعت 80 گیگابیت در ثانیه کار می کند. مشخصات جدید با نسخه های قبلی USB، از جمله USB4 نسخه 1.0، USB 3.2 و USB 2.0 و همچنین Thunderbolt 3 سازگار خواهد بود.

USB Promoter Group مشخصات USB4 Version 2.0 را اعلام کرد، به‌روزرسانی مهمی که نرخ داده تا 80 گیگابیت بر ثانیه را از طریق کابل‌ها و کانکتورهای USB-C امکان‌پذیر می‌کند. برای مقایسه، تاندربولت 4 و USB4 نسخه 1.0 تنها حداکثر پهنای باند 40 گیگابیت بر ثانیه را به صورت دو طرفه پشتیبانی می کنند.

گروه پروموتر USB متشکل از اپل، اچ پی، اینتل، مایکروسافت، رنساس الکترونیک، STMicroelectronics و تگزاس اینسترومنتز می‌گوید که استاندارد جدید باید قبل از رویدادهای توسعه‌دهنده USB DevDays که برای نوامبر برنامه‌ریزی شده است منتشر شود. بنابراین احتمالاً تا سال آینده دستگاه‌هایی را نخواهیم دید که از مشخصات به‌روزرسانی شده پشتیبانی کنند.

در اخبار مرتبط، اتحادیه اروپا می‌خواهد USB-C را برای همه تلفن‌هایی که پس از پاییز 2024 عرضه می‌شوند اجباری کند. همچنین می‌توانید به بررسی عمیق ما در مورد نحوه عملکرد USB بپردازید.منبع

با توجه به این به‌روزرسانی، ممکن است داک‌ها و هاب‌های بیشتری را ببینیم که USB4 را به عنوان یک اتصال بالادستی از طریق Thunderbolt انتخاب می‌کنند. با پهنای باند تا دو برابر Thunderbolt 4، باید نمایشگرها و دستگاه های بیشتری را به طور همزمان به هم متصل کنند. همچنین سرعت شارژ تا 240 وات را می دهد، در حالی که تاندربولت به 100 وات محدود شده است.

برداشت سردبیر: دستیابی به پهنای باند 80 گیگابیت بر ثانیه از طریق کابل‌کشی مسی یک موفقیت چشمگیر است، اما کابل‌های غیرفعال با این سرعت‌ها به کمتر از 1 متر محدود می‌شوند. در همین حال، نامگذاری به همان اندازه که برای مشخصات USB انتظار می‌رود وحشتناک است، زیرا مصرف‌کنندگانی که از نظر فنی کمتر متمایل هستند ممکن است آن را با USB 2.0 اشتباه بگیرند، استانداردی که بیش از دو دهه پیش منتشر شد و حداکثر سرعت آن 480 مگابیت بر ثانیه بود.