استیو جابز مدال آزادی پس از مرگ خود را برای “بینش، تخیل و خلاقیت” دریافت می کند.


چه اتفاقی افتاده؟ اکثر مردم یکی از این دو عقیده را در مورد استیو جابز، بنیانگذار اپل دارند: او یا کارآفرینی درخشان و نابغه بود که به لطف محصولاتی که شرکتش تولید می کرد، اثری محو نشدنی در صنعت فناوری بر جای گذاشت، یا مردی مستبد و دستکاری بود. برای اطرافیانش وحشتناک است اما صرف نظر از اینکه شما او را دوست دارید یا از او متنفرید، حتی امروز، بیش از یک دهه پس از مرگ او، جابز جوایز دریافت می کند. آخرین مورد، بالاترین افتخار ایالات متحده است که می توان به یک غیرنظامی داد: مدال آزادی ریاست جمهوری.

دولت بایدن روز جمعه هفده دریافت کننده مدال آزادی ریاست جمهوری را اعلام کرد. جابز یکی از سه نفری است که پس از مرگ این جایزه را دریافت کردند، بقیه جان مک کین و ریچارد ترومکا هستند.

این جایزه به کسانی اعطا می شود که کمک های مثال زدنی به رفاه، ارزش ها، یا امنیت ایالات متحده، صلح جهانی، یا سایر تلاش های مهم اجتماعی، عمومی یا خصوصی داشته باشند.

در بیوگرافی جابز کاخ سفید آمده است: “دیدگاه، تخیل و خلاقیت او منجر به اختراعاتی شد که شیوه ارتباط جهان را تغییر داده و همچنان ادامه می دهد، و همچنین صنایع کامپیوتر، موسیقی، فیلم و بی سیم را متحول کرده است.”

جابز در 5 اکتبر 2011 پس از یک مبارزه طولانی با سرطان پانکراس در سن 56 سالگی درگذشت. او تنها شش هفته قبل از مرگش از اپل استعفا داده بود.

این جوایز در 7 ژوئیه 2022 در کاخ سفید اعطا خواهد شد. دولت بایدن هرگز فاش نکرد که چه کسی جایزه جابز را دریافت می کند، اگرچه احتمالاً این جایزه همسر 20 ساله او، لورن پاول جابز است.

از دیگر دریافت کنندگان مدال آزادی ریاست جمهوری می توان به دنزل واشنگتن بازیگر، گابریل گیفوردز جمهوری خواه سابق ایالات متحده و سیمون بایلز قهرمان ژیمناستیک المپیک اشاره کرد.

منبع