اسکالپرها برای فروش RTX 4080 بالاتر از MSRP مشکل دارند، اما خرده فروشان به آنها اجازه نمی دهند کارت ها را پس دهند.


کف دست: بر کسی پوشیده نیست که RTX 4080 به‌خاطر قیمت 1200 دلاری‌اش که اکثر مردم احساس می‌کنند بسیار گران است، فروش چندان خوبی نداشته است. این وضعیت حتی بر اسکالپرها نیز تأثیر گذاشته است، به طوری که بسیاری اکنون مجبورند کارت های خود را در MSRP یا حتی در برخی موارد کمتر بفروشند. چند فروشنده دست دوم سعی کرده‌اند آن‌ها را برگردانند، که به نظر می‌رسد که خرده‌فروشان خاصی را وادار کرده است که بازپرداخت برای RTX 4080 را متوقف کنند.

ما عادت کرده‌ایم کارت‌های گرافیکی را با تقاضای بالا به بازار ببینیم که به سرعت توسط اسکالپرها به صورت عمده خریداری می‌شوند و در سایت‌های حراجی با قیمت‌های بسیار بالا به فروش می‌رسند. اما MSRP RTX 4080 (و RTX 4090) منجر به ایجاد میم هایی شده است که Nvidia را اسکالپر می نامند.

بررسی ماه گذشته ما نشان داد که RTX 4080 آنقدرها خوب نمی فروشد—اکثر خرده فروشان موجودی زیادی دارند. اما به نظر می رسد بسیاری از اسکالپرها تصور می کردند که کارت لاولیس به سختی پیدا می شود، بنابراین تصمیم گرفتند واحدهایی را برای فروش مجدد خریداری کنند.

این کمبود تقاضا و فراوانی موجودی در eBay مشهود است، جایی که بسیاری از کارت‌های RTX 4080 تقریباً یا کمی بیشتر از قیمت‌های رسمی فروشگاه خود به فروش می‌رسند، که فاصله زیادی با زمان‌های بدی دارد که پردازنده‌های گرافیکی سه یا چهار برابر MSRP آنها کاهش می‌یابد.

VideoCardz گزارش می دهد که یک اسکالپر شش RTX 4080 را از سازندگان مختلف برای MSRP ارائه می دهد. فروشنده می نویسد که “بازار آن چیزی نیست که من فکر می کردم.”

به نظر می‌رسد که عدم توانایی در فروش کارت‌های RTX 4080 باعث شده است که چندین فروشنده آن‌ها را برای بازگرداندن پول خود در جایی که مجاز است، بازگردانند. کانال YouTube Moore’s Law is Dead متوجه شد که Newegg به خریداران اجازه نمی دهد کارت ها را برای بازپرداخت بازگردانند، احتمالاً در پاسخ به بسیاری از اسکالپرها که تلاش می کنند ضرر خود را کاهش دهند.

اوضاع برای فروشندگان RTX 4080 که به دنبال کسب درآمد سریع هستند، بهبود نخواهد یافت. کارت‌های بیشتری از شرکای مختلف AIB همیشه وارد بازار می‌شوند و عرضه‌ی آتی سری ارزان‌تر Radeon RX 7900 AMD احتمالاً قیمت‌های Nvidia را جذاب‌تر نشان می‌دهد. با توجه به آنچه که گیمرها در چند سال گذشته پشت سر گذاشتند، تصور اینکه مردم برای اسکالپرهای ضعیف اشک بریزند، سخت است.

منبع