افت قیمت SSD نشان می دهد که پایانی در چشم نیست

نیاز به اکثر انواع ذخیره سازی به حدی است که قیمت NAND سه بعدی در سه ماهه سوم 30 تا 35 درصد کاهش یافته است. پیش‌بینی‌ها برای سه ماهه چهارم نیز نسبتاً تیره و تار هستند و تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که 20 تا 25 درصد دیگر کاهش یابد. این روند تهدید می کند که اکثر تولیدکنندگان NAND با شروع فروش ویفرها با ضرر، با مشکل مواجه شوند.

قیمت کارت‌های گرافیک و SSD برای مدتی کاهش یافته است و نسل‌های جدیدی از پردازنده‌ها و پردازنده‌های گرافیکی در پاییز امسال از همه فروشندگان بزرگ عرضه می‌شوند. با این حال، ممکن است عاقلانه باشد که ببینیم جنگ قیمت پردازنده گرافیکی بین خط جدید Ada Lovelace انویدیا و RDNA3 آینده AMD در چند ماه آینده چگونه انجام می شود. اگر می‌خواهید به‌زودی یک رایانه شخصی را ارتقا دهید یا بسازید، اواخر سال 2022 ممکن است زمان خوبی برای خرید باشد، اگر قیمت‌ها بعد از آن بیشتر کاهش نیابد.منبع

به طور خلاصه: قیمت ها درایو حالت جامد به دلیل عرضه بیش از حد NAND برای ماه ها کاهش یافته است. این روند به ویژه در حال حرکت به سمت پایان سال 2022 شدید به نظر می‌رسد و آخرین گزارش‌ها نشان می‌دهد که از بین نخواهد رفت. اگر به دنبال یک SSD PCIe 4.0 هستید، فصل تعطیلات امسال ممکن است زمان خوبی برای ارتقا باشد.

با وجود بازار ضعیف، شرکت هایی مانند SK Hynix و Kioxia محصولات جدیدی را به این بخش می آورند و رقابت قیمتی را افزایش می دهند. فشار قیمت به دلیل افزایش محموله ها در مواجهه با کاهش تقاضا در حال حاضر به SSD های 176 لایه NAND و PCIe 4.0، به ویژه درایوهای 512 گیگابایتی وارد شده است. روند مشابهی با SSD های سازمانی روبرو است.

بخونید:  سه چهارم نظرات عمومی از مایکروسافت می خواهند که اکتیویژن بلیزارد را تصاحب کند

دستگاه‌های دیگری مانند تلویزیون‌ها، کروم‌بوک‌ها و گوشی‌های هوشمند نیز اخیراً شاهد کاهش فروش خود بوده‌اند که بر بازارهای eMMC و UFS فشار وارد کرده است. تحلیلگران پیش بینی می کنند که هر دو نوع ذخیره سازی شاهد کاهش 13 تا 18 درصدی قیمت ها در سه ماهه چهارم باشند.

ذخیره سازی حالت جامد تنها یکی از اجزای کامپیوتری است که در اقتصاد پس از همه گیری امسال با فشار قیمت مواجه است. تولیدکنندگان تلاش کردند تا با افزایش تقاضا در سال‌های 2020 و 2021 سازگاری داشته باشند و این تلاش‌ها منجر به عرضه بیش از حد در سال 2022 شد. کارت‌های گرافیک، رایانه‌های شخصی و سایر دستگاه‌ها اخیراً به دلیل عدم اطمینان اقتصادی شاهد کاهش تقاضا بوده‌اند و باعث شده تا فروشندگان قیمت‌ها را برای پاک کردن موجودی کاهش دهند.

گزارش جدیدی از تحلیلگران TrendForce نشان می دهد که قیمت فلش NAND در سه ماهه چهارم 2022 بین 15 تا 20 درصد کاهش خواهد یافت که احتمالاً قیمت SSD را پایین می آورد. قیمت‌ها ممکن است در اواخر سال جاری میلادی به پایان برسد، اما تصویر مربوط به سال 2023 نامشخص است.

این تحلیل تنها تا پایان سال 2022 ادامه دارد، اما مشخص نیست که آیا قیمت ها در اوایل سال 2023 شروع به بهبود خواهند کرد یا خیر. ترس از رکود در اوایل سال آینده، پیش بینی های بازار را بدبینانه می کند.