افزایش فروش پلی استیشن 5 بزرگترین مشتری سونی AMD است

AMD در گزارش درآمد سه ماهه چهارم سال 2022 خود، یک مشتری ناشناس را برای حدود یک ششم درآمد خالص خود در سال 2022 اعتبار بخشیده است که نسبت به سال 2021 به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. یک تحلیلگر صنعت نیمه هادی بر اساس نتایج خود در سه ماهه مشابه حدس زد که سونی همان مشتری است. AMD تراشه هایی را برای کنسول پلی استیشن 5 سونی و دستگاه های سری ایکس باکس مایکروسافت فراهم می کند.

در متن: گزارش های مالی برای سه ماهه گذشته عملکرد قوی AMD و Sony را در بحبوحه یک سال ضعیف برای صنعت بزرگتر فناوری نشان داده است. تضاد این دو گزارش نشان می دهد که سونی چقدر برای سازنده تراشه مهم بوده است. همچنین ممکن است بتوان برخی از اعداد کنسول ایکس باکس را از این مقایسه استخراج کرد.

فروش کنسول های بازی در حال حاضر دلیل محتمل ترین دلیلی است که AMD در سه ماهه چهارم سال 2022 درآمد بازی را به 11 درصد نسبت به انویدیا رسانده است، علیرغم اینکه انویدیا در مجموع درآمد بسیار بیشتری دارد و کارت های گرافیک بازی بسیار بیشتری را می فروشد. همانطور که گفته شد، تیم گرین احتمالاً به طور قابل توجهی از کنسول ها نیز سود می برد، زیرا یکی از پردازنده های گرافیکی آن سوئیچ بسیار محبوب نینتندو را تقویت می کند. نینتندو در سه ماهه گذشته یک میلیون کنسول سوییچ فروخت و کل طول عمر آن را به 122 میلیون رساند.

منبع

سه ماهه منتهی به 31 دسامبر 2022 با فروش 7.1 میلیون دستگاه پلی استیشن 5 بهترین فصل بود. مجموع فروش سه سه ماهه اول سال مالی 2022 سونی (از مارس تا دسامبر) به 12.8 میلیون رسید و کل طول عمر این کنسول را به 38 میلیون رساند. سونی انتظار دارد تا قبل از 31 مارس 2023، 6.2 میلیون PS5 دیگر بفروشد.

مدیر عامل AMD، لیزا سو، در یک تماس درآمدی گفت که این شرکت انتظار دارد که درآمد بازی‌ها در مقایسه با کنسول‌ها کاهش یابد. این می تواند نشان دهد که AMD انتظار دارد تقاضای کنسول در سال 2023 به اوج خود برسد یا اینکه فروش کنسول بیش از انتظارات شرکت در سال 2022 باشد.

سونی 16 درصد از درآمد AMD در سال 2022 را به خود اختصاص داد که این رقم در سال 2021 14 درصد بود. 20 درصد از AMD کلاسیک (XLNX سابق). نیمه سفارشی در سال 2022 به اوج خود رسید و در سال 2023 کاهش خواهد یافت. دلار AMD $SONY pic.twitter.com/pwmk4j8Xem

— Sravan Kundojjala (@SKundojjala) 28 فوریه 2023

تجزیه و تحلیل بیشتر از Kundojjala حاکی از فروش PS5 بیش از 60 درصد بیشتر از Xbox است. مایکروسافت چندی پیش انتشار آمار فروش Xbox را متوقف کرد و تمرکز خود را روی اشتراک و فروش دیجیتالی انتخاب کرد، اما همه تخمین می زنند که PS5 به راحتی از آن جلوتر است. فقط مشخص نیست چقدر جلوتر است.

تحلیلگر Sravan Kundojjala گفت نه تنها سونی 16 درصد از درآمد خالص AMD در سال 2022 را به خود اختصاص می دهد، بلکه اگر Xilinx AMD را کنار بگذاریم، این رقم می تواند به 20 درصد افزایش یابد و این باعث می شود سازنده پلی استیشن به بزرگترین مشتری AMD تبدیل شود. این شرکت تراشه اعتراف می کند که از دست دادن این یک مشتری به طور قابل توجهی بر تجارت آن تأثیر می گذارد.