افزونه‌های Manifest v3 اکنون در فروشگاه افزونه‌های فایرفاکس پذیرفته شده‌اند


یک سیب زمینی داغ: موزیلا پذیرش افزونه های Manifest V3 را برای فرآیند امضای کد فروشگاه AMO آغاز کرده است. از ژوئن 2023، Chrome فقط برنامه‌های افزودنی MV3 و ابزارهای فلج شده مسدودکننده تبلیغات را می‌پذیرد. به هر حال موزیلا به پشتیبانی از مسدودکننده های تبلیغاتی با امکانات کامل (MV2) مانند uBlock Origin ادامه خواهد داد.

روز ترسناک اینجاست از امروز (21 نوامبر)، برنامه‌های افزودنی ایجاد شده با فناوری Manifest V3 مورد بحث در فروشگاه رسمی افزونه فایرفاکس (AMO) برای امضا پذیرفته می‌شوند. موزیلا در حال تسلیم شدن به قدرت – و سهم بازار – گوگل کروم است، حتی اگر این شرکت تصمیم گرفته تا نسخه آسان‌تر MV3 خود را پیاده‌سازی کند.

همانطور که موزیلا توضیح می دهد، Manifest V3 یک اصطلاح کلی برای تعدادی از تغییرات اساسی در WebExtensions API در فایرفاکس است. API جدید توسط گوگل به‌عنوان جایگزین امن‌تری برای Manifest V2 برای افزونه‌های کروم ایجاد شد، اما توسعه‌دهندگان نگرانی‌های خود را در مورد محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌تری ابراز کرده‌اند که می‌تواند ابزارهای مسدودکننده تبلیغات را بسیار کمتر از امروز مفید کند.

برنامه‌های افزودنی و افزونه‌های فایرفاکس باید به صورت دیجیتالی امضا شوند تا در فروشگاه AMO ظاهر شوند، و اکنون توسعه‌دهندگان می‌توانند در حالی که کاربران نسخه‌های شبانه و توسعه‌دهنده فایرفاکس می‌توانند آن‌ها را آزمایش کنند، کد خود را انتقال دهند. در دسترس بودن عمومی MV3 برای فایرفاکس 109 برنامه ریزی شده است، نسخه ای که برای 17 ژانویه 2023 برنامه ریزی شده است.

موزیلا در تلاش است تا انتقال نرمی به MV3 در فایرفاکس ارائه دهد، اما کاربران و کدنویسان نباید نگران باشند. مرورگر منبع باز به پشتیبانی از برنامه های افزودنی MV2 “برای آینده قابل پیش بینی” ادامه خواهد داد، با اتخاذ رویکردی تدریجی و جمع آوری بازخورد با بلوغ MV3. اجرای فایرفاکس MV3 از دو جنبه مهم از دیگر تکرارهای این فناوری جدا خواهد بود.

ابتدا، در حالی که سایر فروشندگان مرورگر DeclarativeNetRequest (DNR) را به نفع مسدود کردن درخواست وب در MV3 معرفی کردند، Firefox MV3 همچنان از مسدود کردن درخواست وب پشتیبانی می کند و در آینده از نسخه سازگار DNR پشتیبانی خواهد کرد. Blocking Web Request نسبت به DNR انعطاف‌پذیرتر است و به موارد استفاده بیشتر در مسدود کردن محتوا (یعنی مسدودکننده‌های تبلیغاتی مانند افزونه محبوب uBlock Origin) و سایر برنامه‌های افزودنی حریم خصوصی و امنیتی اجازه می‌دهد.

علاوه بر این، MV3 فایرفاکس صفحات رویداد را به عنوان اسکریپت پس زمینه به جای Service Workers ارائه می دهد. موزیلا توضیح داد که صفحات رویداد مزایایی مانند DOM و Web API را ارائه می‌کنند که برای Service Workers در دسترس نیستند، در حالی که به طور کلی یک مسیر مهاجرت ساده‌تر را نیز ارائه می‌دهند. صفحات رویداد (یعنی صفحات پس‌زمینه غیرمداوم) در مقایسه با سرویس Workers (اسکریپت‌هایی که اجرا می‌شوند و سپس خاموش می‌شوند) جایگزین پیشنهاد شده توسط Google برای توسعه‌دهندگان انعطاف‌پذیرتر هستند.منبع