افشای گسترده APU های ‘Strix Point’ AMD با 16 هسته پردازنده و iGPU + 3 گیگاهرتز را فاش کرد.

این کانال قبلاً ادعا کرده بود که قدرت محاسباتی خام iGPU های Strix Point می تواند کارت های گرافیک گسسته پایین رده را منسوخ کند، اما باید دید که آیا این اتفاق خواهد افتاد یا خیر.

تعداد هسته، حافظه پنهان و WGP تنها تفاوت بین APUهای سطح بالا و سطح پایه Strix Point نخواهد بود. طبق ویدیو، تراشه‌های رده بالا در خط تولید با استفاده از فرآیند 3 نانومتری TSMC ساخته می‌شوند، در حالی که دو SKU دیگر از فرآیند 4 نانومتری استفاده می‌کنند. همچنین انتظار می رود این تراشه ها دارای یک کنترلر حافظه قدرتمند با پشتیبانی از رم DDR5-6400 یا LPDDR5X-8533 باشند.

APU های Strix Point در سال 2024 عرضه خواهند شد، به این معنی که بعید است به این زودی ها تایید رسمی در مورد مشخصات شایعه شده دریافت کنیم. با این حال، با نزدیک‌تر شدن به عرضه، انتظار نشت اطلاعات بیشتری از منابع دیگر را داشته باشید.منبع

در همین حال، Strix Point SKU میان رده طبق گزارش ها دارای 4 هسته Zen 5 و 8x Zen 4D خواهد بود که با 16 مگابایت حافظه نهان L3 و 4 RDNA 3+ WGP جفت می شود. در نهایت، گفته می‌شود که این تراشه سطح پایه تا 6 هسته دارد، از جمله 2x Zen 5 و 4x Zen 4D. آنها همچنین دارای 8 مگابایت حافظه نهان L3 و یک iGPU 2 WGP هستند.

اگر مشخصات گزارش شده باقی بماند، کمی ناامید کننده خواهد بود، زیرا ویدیوی قبلی از کانال ادعا می کرد که iGPU RDNA 3+ Strix Point می تواند 12 واحد محاسباتی WGP/24 (CU) با حدود 9 TFLOPS عملکرد دقیق FP32 داشته باشد.

بخونید:  Expect plenty of large 4K OLED gaming monitors with 240Hz refresh rates to arrive next year

در بخش گرافیکی، انتظار می‌رود این تراشه دارای iGPU RDNA 3+ با 8 پردازشگر گروه کاری (WGP) باشد. این ویدیو همچنین نشان می دهد که iGPU در قدرتمندترین APU Strix Point دارای سرعت کلاک بیش از 3 گیگاهرتز است.

تقریباً یک سال پس از اینکه AMD رسماً APU های «Strix Point» خود را به نمایش گذاشت، کانال محبوب YouTube RedGamingTech جزئیات جالب بسیاری را در مورد سخت افزار آینده به اشتراک گذاشته است. طبق این ویدیو، پرچمدار Strix Point APU با 16 هسته شامل 8 هسته بزرگ Zen 5 و 8 هسته کوچکتر Zen 4D، به همراه 32 مگابایت حافظه نهان L3 عرضه خواهد شد.

در متن: در CES 2023، AMD APU های Phoenix-HS خود را با پردازنده های Zen 4 و iGPU های RDNA 3 معرفی کرد. انتظار می‌رود که این شرکت با APUهای «Strix Point»، پردازنده‌های Zen 5 ورزشی و iGPUهای RDNA 3+ دنبال کند. طبق نقشه راه رسمی AMD، تراشه‌های Strix Point در سال 2024 عرضه می‌شوند، اگرچه ETA دقیق در حال حاضر یک راز باقی مانده است.