انتظار می رود قیمت تراشه های حافظه تا نیمه اول سال 2023 در حالت سقوط آزاد باقی بماند

قیمت‌گذاری تراشه‌های حافظه در طول کووید به لطف تقاضای زیاد برای لوازم الکترونیکی مصرفی به اوج خود رسید، اما نزدیک به پایان سال 2021 شروع به کاهش کرد. افزایش نرخ‌های بهره همراه با عدم قطعیت‌های ژئوپلیتیکی ناشی از جنگ روسیه و اوکراین و قرنطینه‌های پراکنده کووید در چین تنها در سال 2022 اوضاع را بدتر کرد.

در اوایل این ماه، سامسونگ هشدار داد که انتظار می رود سود عملیاتی سه ماهه اکتبر تا دسامبر در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 69 درصد کاهش یابد. تحلیلگران FactSet انتظار دارند که سازنده تراشه های حافظه SK Hynix در اواخر این هفته زیان سه ماهه چهارم را حدود 661 میلیون دلار گزارش کند. اینتل در سه ماهه اخیر خود از کاهش 32 درصدی درآمد نسبت به سال گذشته خبر داد.

این شرکت تحقیقاتی معتقد است که ترکیبی از نرخ‌های بهره بالا، تورم فزاینده و اقتصاد ضعیف جهانی همچنان بر هزینه‌های مصرف‌کننده و شرکت‌ها در دستگاه‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند، رایانه‌های شخصی و سرورها در ماه‌های آینده تأثیر خواهد گذاشت که همگی از هر دو نوع حافظه استفاده می‌کنند. این وضعیت می‌تواند فشار بیشتری را بر صنعت فناوری وارد کند که در حال حاضر با کاهش سرمایه‌گذاری و کاهش مشاغل دست و پنجه نرم می‌کند.

به طور خلاصه: انتظار می رود قیمت تراشه های حافظه تا نیمه اول سال 2023 و شاید پس از آن به مسیر نزولی خود ادامه دهند. TrendForce ارائه دهنده اطلاعات بازار به وال استریت ژورنال گفت که قیمت DRAM احتمالاً 20 درصد در سه ماهه اول و 11 درصد در سه ماهه دوم کاهش خواهد یافت. در همین حال، پیش‌بینی می‌شود که قیمت فلش NAND در سه ماهه اول و دوم به ترتیب 10 درصد و سه درصد کاهش یابد.

TrendForce گفت: در دوره سه ماهه بعدی (اکتبر تا دسامبر 2022)، قیمت فلش DRAM و NAND 23 درصد و 28 درصد کاهش یافت.

مدت زمان ادامه رکود عمدتاً به سرعت افزایش هزینه های مصرف کننده بستگی دارد. تقاضای گوشی‌های هوشمند در طول تعطیلات ضعیف بود، اما شاید سامسونگ بتواند در سال 2023 فروش خود را با موج جدیدی از محصولات آغاز کند که انتظار می‌رود در رویداد Unpacked خود در 1 فوریه معرفی شود. سال، و آیفون 15 اپل تقریبا در ماه سپتامبر عرضه می شود.منبع