انتظار می رود مادربردهای پرچمدار Intel Z790 از SSD های PCIe 5.0 پشتیبانی کنند


چیزی که باید منتظرش بود: بسیاری از صحبت‌های پیرامون مادربردهای پردازنده‌های آینده Raptor Lake اینتل، به پشتیبانی آن‌ها از آخرین حافظه‌های DDR5 (و همچنین DDR4 برای کسانی که هنوز نمی‌توانند آن را ارتقا دهند) مربوط می‌شود. گزارش‌های جدید نشان می‌دهند که برخی از بردها از حافظه PCIe 5.0 نیز پشتیبانی می‌کنند، اگرچه مشخص نیست کاربران در کوتاه‌مدت چقدر به این سرعت‌های فوق‌العاده نیاز خواهند داشت.

منابع به قانون مور مرده است گفته اند که مدل های پرچمدار مادربردهای Z790 آینده اینتل دارای سازگاری با PCIe Gen 5 M.2 SSD هستند، اما نه انواع اصلی. در میان بردهای نزدیک به AM5 AMD، اسلات M.2 برای X670 Extreme، X670 و B650 PCIe 5.0 خواهد بود.

سازندگان به تازگی از حافظه های SSD PCIe 5.0 با سرعت خواندن حدود 13 گیگابایت بر ثانیه رونمایی کرده اند. با این حال، بنچمارک‌ها نشان می‌دهند که اکثر برنامه‌هایی که مردم در حال حاضر استفاده می‌کنند، توانایی‌های SSD‌های PCIe 4.0 را به حداکثر نمی‌رسانند و درایوهای PCIe 3.0 احتمالا هنوز به اندازه کافی خوب هستند. پشتیبانی از درایوهای SSD PCIe 5.0 در سال جاری احتمالاً بیشتر برای آینده است.

منابع همچنین جزئیات زمان ظاهر شدن Z790 را به اشتراک گذاشتند، که تصویر واضح تری از زمانی که اینتل ممکن است پردازنده های Raptor Lake را برای همراهی با آنها راه اندازی کند، ارائه می دهد. Z790s ممکن است ابتدا در اواخر این ماه یا اواخر آگوست بدون فاش کردن مشخصات کامل ظاهر شود، در حالی که اعتبارسنجی در ماه آگوست قبل از تولید آغاز می شود. اینتل تقریباً مطمئناً عرضه Raptor Lake را تا زمانی که بردها آماده شوند متوقف می کند، که با انتظارات قبلی Q3 یا Q4 مطابقت دارد.منبع