انتظار می رود نسل هشتم V-NAND سامسونگ از بیش از 12 گیگابایت بر ثانیه پشتیبانی کند


چیزی که باید منتظرش بود: از آنجایی که شرکت ها تلاش می کنند تا آخرین ذره سرعت ممکن را از SSD های PCIe 4.0 کم کنند، شروع به تمرکز بر جدیدترین استاندارد، PCIe 5.0 کرده اند. در حالی که برخی از تولیدکنندگان درایوهای با ظرفیت 10+ گیگابایت بر ثانیه را گزارش کرده‌اند، سامسونگ تلاش کرده است تا با نسل هشتم V-NAND خود، تمام رقبای خود را از بین ببرد.

در اوایل امسال، جدیدترین و سریع‌ترین درایو حالت جامد NVMe سامسونگ، 990 PRO را پوشش دادیم. 990 PRO دارای سرعت “تا 7450 مگابایت بر ثانیه” بود و بررسی ها نشان داد که یکی از بهترین SSD های PCIe 4.0 برای مصرف کنندگان است. این درایو دارای فلاش نسل هفتم سامسونگ “V-NAND” است. با این حال، این شرکت قصد ندارد از تراشه های نسل هفتم برای مدت طولانی استفاده کند.

در ماه آگوست، سامسونگ فاز تولید نسل هشتم V-NAND خود را آغاز کرد. در آن زمان، مشخصات تا حدودی مبهم بود. در اطلاعیه‌ای جدیدتر، سامسونگ سرعت این ماژول‌های فلش جدید را منتشر کرد که قابل توجه است.

نسل هشتم V-NAND سامسونگ دارای 236 لایه مورد انتظار و همچنین پشتیبانی از 2.4 GT/s است که برابر با بیش از 12 گیگابایت بر ثانیه است. سامسونگ ادعا می کند که این افزایش 1.2 برابری نسبت به نسل قبلی V-NAND خود است.

نسل هشتم V-NAND همچنین اجازه می دهد تا 128 گیگابایت را در یک ماژول فلش واحد داشته باشد و به آن اجازه می دهد فضای ذخیره سازی بیشتری را روی درایو بسته بندی کند. هیچ اطلاعاتی در مورد ظرفیتی که هر تراشه V-NAND نسل هفتم می‌تواند پشتیبانی کند وجود ندارد. با این حال، سامسونگ اطمینان حاصل می کند که نسل هشتم V-NAND خود دارای “بالاترین تراکم بیت صنعت” است.

ممکن است شاهد استفاده سامسونگ از این نسل جدید NAND بر روی درایوهای SSD PCIe 4.0 قبل از استفاده از آن در SSD های PCIe 5.0 باشیم. این می تواند به سامسونگ اجازه دهد تا محدودیت پهنای باند 8 گیگابایت بر ثانیه اسلات PCIe 4.0 x4 را بشکند، شاهکاری که حتی به 990 PRO هم نرسیده است و تقریباً 550 مگابایت بر ثانیه کمتر از این دستاورد است.

تاریخ انتشار رسمی برای درایوهای مصرفی دارای نسل هشتم V-NAND وجود ندارد. اولین هاردهای SSD با فناوری جدید احتمالاً برای استفاده سازمانی، عمدتاً برای فضاهای کاری و سرورها مورد استفاده قرار خواهند گرفت. با این حال، SSD های درجه مصرف کننده با نسل هشتم V-NAND باید دقیقاً پشت این ادغام های محل کار قرار گیرند.

به طور کلی، این زمان هیجان انگیزی است که فردی با رایانه ای با پشتیبانی از PCIe 5.0 باشید. در عرض چند ماه، می‌توانید از سریع‌ترین دستگاه‌های ذخیره‌سازی موجود در بازار استفاده کنید. در حالی که ممکن است سامسونگ در ابتدا «به مهمانی دیر رسیده باشد»، اولین SSD PCIe 5.0 آن هر زمان که وارد شود توجه زیادی را به خود جلب خواهد کرد.منبع