انتظار می رود هارد دیسک تا اواسط سال 2025 به 0.01 دلار در هر گیگابایت برسد


آینده نگر: به عنوان شرکتی که بیشتر در زمینه ذخیره سازی ابری و پشتیبان گیری از داده ها فعالیت می کند، Backblaze در طول سال ها هارد دیسک های زیادی را مدیریت کرده است. پس از مشخص کردن برخی اعداد، یک رقم واضح آشکار می شود: هزینه هر گیگابایت به طور پیوسته در حال کاهش است و به زودی به نقطه عطف بی سابقه ای خواهد رسید.

Backblaze برای بسیاری از هارد دیسک های مورد استفاده در تجارت ذخیره سازی ابری خود سوابق خود را حفظ کرده است. از سال 2009، شرکت مستقر در San Mateo، 265332 هارد دیسک خریداری کرد و سوابق دقیقی از هر یک را نگه داشت.

همانطور که اخیرا توسط اندی کلاین در وبلاگ رسمی این شرکت فاش شد، در سال 2009 میانگین هزینه هر گیگابایت 0.11 دلار بود. در سال 2017 در اولین بررسی هزینه هارد دیسک، Backblaze فقط 0.03 دلار برای هر گیگابایت هزینه می کرد. امروزه، زمانی که آنها اکثراً واحدهای HDD 16 ترابایتی دریافت می کنند، هزینه ذخیره سازی به 0.014 دلار در هر گیگابایت کاهش یافته است.

واحدهای SSD مبتنی بر فلش NAND ممکن است به نیروی محرکه هزینه‌های مصرف‌کننده و بهبود عملکرد تبدیل شده باشند، اما دیسک‌های مغناطیسی قابل اعتماد هنوز از مد افتاده‌اند. HDD ها هنوز در مراکز داده و محیط های سازمانی بسیار محبوب هستند زیرا فناوری ذخیره سازی مغناطیسی هنوز در حال تکامل است و اعداد ارائه شده توسط Backblaze نشان می دهد که هاردهای HDD در مقایسه با بزرگترین مدل های SSD موجود در بازار چقدر راحت تر هستند (و احتمالاً ادامه خواهند داد).

از سال 2009 تا نوامبر 2022، هزینه ذخیره سازی مغناطیسی 87.4 درصد کاهش در هر ترابایت را تجربه کرد. بیشترین کاهش در پنج سال گذشته با کاهش 56.36 درصدی هزینه هر گیگابایت برای همه درایوها ثبت شده است. این معادل 0.52 درصد کاهش در ماه از ژانویه 2009 است.

تولیدکنندگان در حال یافتن راه‌های جدیدی برای جمع کردن بشقاب‌های بیشتر در همان ضریب فرم استاندارد 3.5 اینچی هستند و چگونگی افزایش تراکم ذخیره‌سازی و در عین حال بهبود مصرف انرژی و هزینه‌های تولید را پیدا می‌کنند.

رقابت برای پایین آمدن هزینه های HDD چه زمانی به پایان می رسد؟ در حال حاضر، Backblaze آنچه را که شرکت فکر می کند نقطه عطف بعدی در مسابقه بی انتها خواهد بود ارائه می دهد: در اواسط سال 2025، انتظار می رود درایوهای 22 و 24 ترابایتی به طور متوسط ​​0.01 دلار برای هر گیگابایت هزینه داشته باشند. این شرکت گفت و این یک قیمت ثابت خیابانی است نه قیمت فروش.منبع