اندروید 13 هم اکنون برای گوشی های گوگل پیکسل در دسترس است

از امروز، اندروید 13 برای دارندگان گوشی‌های Google Pixel 6، 6a، 6 Pro، 5، 5a، 4 XL و 4a در دسترس است. این سیستم‌عامل جدید قرار است اواخر امسال به گوشی‌هایی از خطوط دیگر از جمله Samsung Galaxy، Asus، HMD/Nokia، iQOO، Motorola، OnePlus، Oppo، Realme، Sharp، Sony، Tecno، vivo و Xiaomi برسد.

همچنین کاربران کنترل بیشتری روی اعلان ها خواهند داشت. هنگامی که برای اولین بار یک برنامه جدید را دانلود می کنید، تا زمانی که به صراحت آن را اجازه ندهید، نمی تواند اعلان ارسال کند. این بررسی امنیتی اضافی می‌تواند برنامه‌ها را از آزار کاربران بازدارد و به طور بالقوه با برنامه‌های تقلبی که از اعلان‌ها به عنوان بردار حمله برای هک کردن تلفن‌ها استفاده می‌کنند، مبارزه کند.

یکی از ویژگی‌های حریم خصوصی سرفصل اندروید 13، این قابلیت را اضافه می‌کند که دقیقاً به عکس‌ها، ویدیوها و فایل‌های صوتی برنامه‌ها دسترسی داشته باشند. قبل از این تغییر، کاربران فقط می‌توانستند به برنامه‌ها اجازه دسترسی کامل به همه فایل‌های رسانه روی یک دستگاه را بدهند یا رد کنند. این تغییر باید به کاربران کمک کند تا رسانه ها را بدون افشای احتمالی فایل های حاوی اطلاعات حساس به اشتراک بگذارند.

آینده نگر: پس از ماه‌ها نسخه بتا و پیش‌نمایش، گوگل شروع به ارسال نسخه عمومی اندروید 13 برای کاربران دارای گوشی‌های پیکسل کرده است. سیستم عامل جدید موبایل به طور قابل توجهی سفارشی سازی بصری و امنیت را به روز می کند و در عین حال تعامل بین تلفن ها، تبلت ها و لپ تاپ ها را افزایش می دهد.

بخونید:  به چند CPU نیاز داریم؟
همراه با پیشرفت‌های امنیتی، Android 13 نحوه کار تلفن‌ها با تبلت‌ها و کروم‌بوک‌ها را بهبود می‌بخشد. برای مثال، پیام‌های برنامه‌های چت می‌توانند از تلفن به Chromebook پخش شوند. به زودی، دستگاه‌های دارای Android 13 می‌توانند متن و رسانه کپی شده را روی هر چیزی که دارای Android 6 یا بالاتر است جای‌گذاری کنند.

ویژگی های سفارشی سازی جدید اندروید 13 شامل تصویر زمینه جدید، نماد برنامه و گزینه های زبان است. کاربران چند زبانه می توانند تنظیمات زبان را بر اساس هر برنامه، مستقل از زبان پیش فرض سیستم تغییر دهند. اندروید 13 همچنین می‌تواند تصویر زمینه، نمادهای برنامه و پخش‌کننده‌های رسانه را به صورت بصری همگام نگه دارد.

آخرین سیستم عامل گوگل شامل به روز رسانی های مختلف کوچکتر نیز می شود. اندروید 13 یک قلم و انگشت کاربر را به عنوان دستگاه های ورودی جداگانه شناسایی می کند تا هر کدام دقیق تر شود. هنگامی که به‌روزرسانی به تبلت‌ها می‌رسد، به کاربران امکان می‌دهد هر برنامه‌ای را به حالت تقسیم صفحه بکشند و رها کنند تا چندوظیفه بهتر انجام شود. اندروید 13 همچنین تاخیر صوتی بلوتوث را کاهش می دهد.منبع

کلیپ بورد یکی دیگر از مواردی است که اندروید 13 در آن بیشتر مراقب اطلاعات خصوصی است. پس از اینکه کاربران مواردی مانند آدرس ایمیل، رمز عبور یا شماره تلفن را کپی کردند، سیستم پس از مدتی آنها را از کلیپ بورد حذف می کند. این اقدام ممکن است از داده های حساس در برابر برنامه های بالقوه مخرب یا حوادث کپی-پیست محافظت کند.

بخونید:  AMD طرح نامگذاری جدیدی را برای سال 2023 و پس از آن پردازنده های موبایل اعلام کرد