انرژی بادی و خورشیدی در اروپا در حال افزایش است


چیزی که باید منتظرش بود: در سال 2022، قاره اروپا یکی از سخت ترین بحران های انرژی خود را تجربه کرد. یک نقطه عطف واقعی که علیرغم همه چیز، یک موهبت واقعی برای اتخاذ راه حل های انرژی تجدیدپذیر فراهم کرد.

سال گذشته شاهد افزایش قابل توجهی در پذیرش انرژی بادی و خورشیدی در اتحادیه اروپا بودیم. گزارش جدیدی از Ember، یک اندیشکده انرژی مستقر در بریتانیا که از “بینش های مبتنی بر داده” برای ترویج تغییر از زغال سنگ به برق پاک استفاده می کند، می گوید که اتحادیه اروپا با موفقیت بر بحران انرژی ناشی از جنگ تهاجم ولادیمیر پوتین به اوکراین غلبه کرد.

در گزارش Ember در سال 2022، تولید انرژی از نیروگاه های بادی و خورشیدی 22 درصد از کل قبض برق اروپا را تشکیل می داد. برای اولین بار در تاریخ قاره کهن، منابع تجدیدپذیر توانستند از گاز طبیعی پیشی بگیرند که یکی از دلایل اصلی نزاع بی سابقه اروپا و روسیه بود.

پس از حمله به اوکراین، اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای غربی با اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه روسیه تلاش کردند تا فشار اقتصادی قابل توجهی بر کرملین وارد کنند. مقامات مسکو با قطع عرضه گاز طبیعی به مشتری اصلی خود – یعنی اروپا – واکنش نشان دادند که به نوبه خود باعث شتاب قابل توجهی در انتقال انرژی به منابع تجدیدپذیر شد.

بر اساس گزارش Ember، تولید خورشیدی در سال 2022 با 47 درصد افزایش در نصب پنل های خورشیدی معادل 41 گیگاوات، رکورد 39 تراوات ساعت (یا +24 درصد) افزایش یافت. به گفته امبر، بیست کشور اتحادیه اروپا به «بالاترین سهم خود از برق خورشیدی» دست یافتند و هلند پیشرو در انتقال انرژی خورشیدی است.

ترس از فعال شدن مجدد مصرف زغال‌سنگ برای جبران گاز روسیه بی‌اساس بود، زیرا کارخانه‌های زغال‌سنگ در سه ماهه آخر سال میانگین بهره‌برداری +18 درصدی را تجربه کردند. از 26 گیاهی که به صورت آنلاین بازگردانده شدند، 9 مورد استفاده صفر را تجربه کردند. در مجموع، تولید برق زغال سنگ در سال 2022 7 درصد رشد داشته است.

به گفته دیو جونز، رئیس Ember’s Data Insights، اروپا “از بدترین بحران انرژی اجتناب کرده است.” شوک‌های تجربه‌شده در سال 2022 باعث ایجاد «یک موج کوچک» در فعال‌سازی مجدد نیروی زغال‌سنگ و موج عظیمی از حمایت از منابع تجدیدپذیر شد. جونز گفت که ترس از بازگشت زغال سنگ اکنون مرده است و طرح اروپا برای انتقال به تولید برق پاک در حال انجام است.

در مورد نیروگاه‌های هسته‌ای، در سال 2022 انرژی مشابهی با منابع بادی و خورشیدی تامین کردند – 22 درصد. این روزها انرژی هسته‌ای در اروپا بیشتر از فرانسه می‌آید، اما Ember افزایش قابل‌توجهی بهره‌برداری را برای امسال پیش‌بینی نمی‌کند.منبع