انویدیا با رسیدن به پایین ترین حد در دو سال اخیر، بیشترین ضربه را به انویدیا وارد کرد

آخرین گزارش Jon Peddie Research (JPR) در مورد صنعت GPU خواندن دردناکی برای همه درگیرها، به ویژه Nvidia است. بازار امسال به دنبال افزایش فروش در دوران قرنطینه با کاهش تقاضا روبرو شده است و اقتصاد آشفته همراه با افزایش تورم اوضاع را بدتر می کند.

این ارقام برای کارت‌های گرافیکی دسک‌تاپ حتی بدتر بود. محموله ها در این منطقه در سه ماهه دوم با 22.6 درصد کاهش متوالی به حدود 10.37 میلیون دستگاه رسید که کمترین تعداد از سه ماهه دوم 2020 است.

JPR دریافت که 84 میلیون GPU در سه ماهه دوم ارسال شده است که 14.9 درصد نسبت به سه ماهه اول کاهش داشته است. با نگاهی جداگانه به سه شرکت پردازشگر گرافیکی، محموله های AMD کاهش -7.6 درصد، اینتل -9.8 درصد و انویدیا 25.7- کاهش داشته است.

در مورد سهم کلی بازار، اینتل با گرافیک یکپارچه خود همچنان پیشتاز است و سهم خود را 2٪ به 60٪ افزایش می دهد. انویدیا -3.15% به 18% سقوط کرد و به AMD اجازه داد با 1.1% افزایش به 20% از آن پیشی بگیرد.

به طور خلاصه: بر کسی پوشیده نیست که انویدیا شاهد کاهش شدید فروش GPU خود در سه ماهه دوم سال بود و مقیاس کاهش نسبت به سه ماهه قبل قابل توجه بود. اما فقط انویدیا نبود: به طور کلی محموله‌های محتاطانه کارت گرافیک‌های دسکتاپ در سه ماهه دوم به پایین‌ترین حد خود در دو سال گذشته رسید در حالی که صنعت CPU نیز آسیب دید.

آخرین نتایج مالی انویدیا نشان می‌دهد که درآمد بازی‌های آن نسبت به سال گذشته بیش از یک میلیارد دلار کاهش یافته است، بنابراین یافته‌های گزارش اخیر چندان شگفت‌آور نیست. این شرکت دیوانه‌وار در تلاش بوده تا با کاهش قیمت کارت‌ها، مازاد موجودی RTX 3000 خود را قبل از ورود لاولیس پاک کند، اما طبق گزارش‌ها، آن‌طور که انتظار می‌رفت کار نکرده است. به نظر می رسد راه حل تیم گرین کاهش بیشتر آنها در ماه سپتامبر است. اینکه آیا این کار می‌تواند به این بستگی دارد که Nvidia چقدر پردازنده‌های گرافیکی خود را ارزان‌تر می‌سازد.منبع

به نظر می رسد صنعت به چرخش در سه ماهه جاری اطمینان ندارد. اکثر فروشندگان نیمه هادی ها برای سه ماهه سوم به طور متوسط ​​2.81-% کاهش می دهند.

جان پدی، رئیس JPR گفت: «این سه ماهه در مقایسه با سه ماهه گذشته نتایج کلی منفی برای فروشندگان GPU داشت. “رویدادهای جهانی مانند ادامه جنگ در اوکراین، دستکاری روسیه در عرضه گاز به اروپای غربی، و نگرانی متعاقب آن این رویدادها به اقتصاد اروپا ضربه زده است؛ بریتانیا در رکود اقتصادی با تورم بالا قرار دارد. پیش بینی ها هرگز به این چالش نبوده اند. و در نتیجه، پیش‌بینی ما و دیگران با ظاهر شدن داده‌های جدید مرتباً اصلاح می‌شود.”

بازار CPU نیز سه ماهه بدی داشت. محموله‌های پردازنده‌ها در سه ماهه -7 درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل 37.7 درصد کاهش داشته است. با این حال، تبلت‌ها دیدند که محموله‌هایشان ثابت مانده است.