انویدیا و مایکروسافت در تلاش هستند تا یک ابر رایانه مبتنی بر GPU و هوش مصنوعی را به فضای ابری بیاورند

اساساً طراحی ابررایانه جدید هوش مصنوعی به عنوان یک سرویس ابری کار می کند که با نمونه های Azure کار می کند. انویدیا تصریح کرد که مشتریان می‌توانند منابع را «همانطور که معمولاً با یک ابر رایانه واقعی انجام می‌دهند» به دست آورند، در حالی که لایه نرم‌افزار ماشین‌های مجازی مورد نیاز را ذخیره می‌کند.

پایان سخت افزاری شامل «ده ها هزار» پردازنده گرافیکی سازمانی Nvidia A100 (مبتنی بر آمپر) و H100 (Hopper) است. زیرساخت مبتنی بر ابر شامل ماشین‌های مجازی سری ND و NC مایکروسافت با شتاب GPU است. فناوری شبکه Quantum-2 400Gb/s InfiniBand و مجموعه نرم افزاری AI Enterprise این شرکت، دستگاه ارتباطی را پل می کند.

انویدیا نشان داد که چگونه پیشرفت‌های فناوری هوش مصنوعی در حال افزایش است، پذیرش صنعت در حال رشد است، و پیشرفت‌ها در این زمینه موجی از تحقیقات، استارت‌آپ‌های جدید و برنامه‌های کاربردی سازمانی را به راه انداخته است. همکاری با مایکروسافت به مشتریان و محققان زیرساخت و نرم افزار پیشرفته هوش مصنوعی ارائه می کند تا از قدرت تحول آفرین هوش مصنوعی سرمایه گذاری کنند.

انویدیا و مایکروسافت یک “همکاری چند ساله” را برای ساخت قدرتمندترین ابرکامپیوتر جهان به طور خاص برای خدمت به عنوان یک شتاب دهنده برای هوش مصنوعی و الگوریتم های یادگیری ماشین اعلام کردند. این همکاری از پلتفرم Azure مبتنی بر ابر مایکروسافت در برابر سخت‌افزار GPU پیشرفته انویدیا استفاده می‌کند. چندین مؤلفه دیگر کل پشته ارتباط را تسریع می کنند.

تمرکز اصلی این ابرکامپیوتر مجازی بر بهبود و پیشرفت در مدل‌های هوش مصنوعی مولد است. این حوزه به سرعت در حال ظهور از تحقیقات هوش مصنوعی در حال حاضر به مدل هایی مانند Megatron Turing NLG 530B به عنوان پایه ای برای “الگوریتم های بدون نظارت و خودآموز برای ایجاد متن، کد، تصاویر دیجیتال، ویدئو یا صدا جدید” متکی است.

بخونید:  Modder پوشش خنک کننده با چاپ سه بعدی را برای جایگزینی فن های GPU مرده نشان می دهد

از نظر معماری، مانند یک ابر رایانه فیزیکی است، اما روی ماشین های مجازی «در فضای ابری» کار می کند. بارزترین مزیت این است که به یک دستگاه فیزیکی اختصاصی (و عظیم) در آزمایشگاه تحقیقاتی نیاز ندارد. با این وجود، قابلیت‌های ارائه‌شده به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که نمونه‌های مجازی را «تا سطح ابررایانه» مقیاس کنند.

مدل‌های هوش مصنوعی مولد برای بسیاری از برنامه‌ها مفید هستند. الگوریتم‌های یادگیری ماشینی می‌توانند تصاویر عجیب و غریب ایجاد کنند یا کد منبع را از آینده پیش‌بینی کنند، که اغلب افکار عمومی را با قابلیت‌های «در دست اشتباه» خود تحت تأثیر قرار می‌دهند. همکاری جدید بین دو تا از بزرگترین شرکت‌های فناوری نویدبخش افزایش این قابلیت‌ها و ایجاد یک ابر رایانه هوش مصنوعی در فضای ابری است.

آینده نگر: انویدیا و مایکروسافت در حال کار بر روی یک ابر رایانه مجازی با نمونه های Azure مبتنی بر GPU هستند. هدف طراحی، سرعت بخشیدن به جدیدترین الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای ایجاد آثار هنری واقعی‌تر عجیب‌تر یا انجام تحقیقات هوش مصنوعی است.

یا به قول خود مایکروسافت، قابلیت‌های هوش مصنوعی قدرتمند «برای هر شرکتی در Microsoft Azure».منبع