اورکلاک CPU به چه شکلی انجام میشود

پس از این کار سیستم خودتان را ری استارت کنید و در زمانی که کامپیوتر در حال بوت شدن است کلید Delete را فشار دهید تا وارد بایوس شوید. در این صورت می­توانید با انجام تغییراتی، سی پی یو را مجبور به انجام کار با بالاترین نرخ پردازش کنید که سیستم بتواند عملیات بیشتری را در هر ثانیه انجام دهد. در ادامه، نکات دیگری که لازم است پیش از اورکلاک cpu انجام دهید را به همراه نرم افزار اورکلاک سی پی یو که برای انجام این بررسی­ها نیاز است را به شما معرفی می­کنیم. پیش از آن که به سراغ آموزش اورکلاک cpu برویم، لازم است اقداماتی را قبل از اورکلاکینگ، انجام دهید. در این مرحله شما باید Multiplier را به آهستگی افزایش دهید و هر بار، پروسة تست فشار را تکرار نمایید تا به صفحه آبی برسید و یا متوجه شوید دمای پردازنده بیش از حد افزایش یافته است.

اکنون باید سی پی یو را تست کنیم تا ببینیم درجه حرارت آن زیر فشار 100% به چه میزانی میرسد. پس از آن، وارد ویندوز شوید و نرمافزار Core Temp را دوباره اجرا کنید تا بتوانید درجه حرارت سی پی یو را ببینید. پس از اینکه وارد بایوس شدید تب اورکلاک را پیدا کنید. در بعضی از سیستم­ها، کلید ورود به بایوس ممکن است متفاوت باشد که در این صورت می­توانید از توضیحات صفحه بوت متوجه شوید از کدام کلید برای ورود به بایوس باید استفاده کنید. برای این که سیستم شما بعد از اورکلاک cpu عملکرد پایداری داشته باشد، باید آن را با روش­های مختلف خنک نگه دارید. آگاهی از این اقدامات اولیه می­تواند برای شما راهنمای خوبی باشد تا اجازه ندهد که در حین انجام عملیات اورکلاکینگ برای سیستم شما مشکلی به وجود آید. اگر هارد دیسک معمولی یا HDD دارید، با انجام اورکلاک ممکن است تفاوت سرعت را به خوبی متوجه نشوید. مادر بردهای MSI نیز، دکمهای فیزیکی مجزا به نام OC Genie دارند که با فعال کردن آن میتوانید سرعت عملکرد رایانه را بالا ببرید.

میتوانید با کمی تحقیق، میزان ولتاژ Vcore مناسب را برای سیستم خود پیدا کنید. بعد از این که در اورکلاک cpu حرفهایتر شدید، میتوانید هر بار ولتاژ Vcore را به میزان 0.05 ولت و یا حتی 0.1 ولت نیز افزایش دهید. اورکلاک در کامپیوتر معمولاً برای سی پی یو (CPU) یا جی پی یو و کارت گرافیک (GPU) و حتی رم (RAM) انجام میشود. اورکلاک کردن (Overclocking) به عملکردی گفته میشود که سرعت پردازش یک قطعه در هر ثانیه را نسبت به طراحی اولیه آن افزایش میدهد که باعث افزایش کلی سرعت سیستم و قدرت پردازش بالاتر میشود. با انجام این کار سرعت کلی کامپیوتر شما بیشتر میشود اما به همان نسبت، حرارت بیشتری نیز تولید می­کند که ممکن است منجر به آسیب دیدن قطعه یا ناپایداری آن شود که با ایجاد تغییرات در سیستم خنک کننده باید این موضوع را کنترل کنید. البته برای افزایش سرعت و محسوس بودن آن، فقط بحث افزایش سرعت پردازنده مطرح نیست. اورکلاک پایدار، اورکلاکی است که بین سرعت و گرما تعادل برقرار کند.

در بین پردازنده­های اینتل، پردازنده­هایی که حرف K یا X در مدل خود داشته باشند، امکان اورکلاک cpu دارند. آیا خود فرد می­تواند اورکلاک cpu را انجام دهد؟ ما در این آموزش از نرمافزار Core Temp استفاده میکنیم اما اگر قصد اورکلاک کردن سی پی یو های رایزن را دارید پیشنهاد میکنیم از نرمافزار Ryzen Master یا HWiNFO استفاده نمایید. برای اینکه مطمئن شوید پروسه اورکلاک cpu با موفقیت انجام میشود، باید ببینید که سی پی یو شما در زمان غیرفعال بودن و زمانی که تحت فشار زیاد است، پایداری خود را حفظ می­کند. تا زمانی که بتوانید به صورت کاملاً موفق بوت کنید، تست فشار را انجام دهید تا به میزان پایداری موردنظر خود برسید. ممکن است کارکرد UEFI در مادر برهای مختلف، متفاوت باشد ولی تنظیمات کلی آن به شکلی یکسان است که می­توانید با توجه به آن، کار خود را پیش ببرید. باید هر بار این ولتاژ را به میزان 0.01 ولت افزایش دهید. در این تست ما از مادر برد ASRock Z97 Extreme 4 استفاده کرده­ایم.

برای کسانی که هر گونه نگرانی در مورد دقیقا کجا و همچنین راهنمایی در مورد چگونگی استفاده از مجله خبری mycpu ، شما احتمالا می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.