اولین راکتور هسته ای کوچک مدولار برای استفاده در ایالات متحده تایید شد

چه اتفاقی افتاده؟ اولین رآکتور هسته ای مدولار کوچک ایالات متحده (SMR) باید تا پایان این دهه به بهره برداری برسد. تنظیم کننده انرژی هسته ای کشور به تازگی طراحی SMR شرکت NuScale Power Corp را تایید کرده است، که گامی مهم به سمت توسعه این نیروگاه های نسل بعدی است، که برخی می گویند می توانند برای تامین انرژی پایدار مراکز داده استفاده شوند.

زباله‌های هسته‌ای هنوز یک مشکل با SMR هستند – مواد سوخت مصرف‌شده ممکن است از سه دهه تا 24000 سال طول بکشد تا به سطوح تابش ایمن برسند. با این حال، برخلاف نیروگاه‌های هسته‌ای معمولی که نیاز به سوخت‌گیری هر سال یا دو سال دارند، هدف فروشندگان SMR هر سه تا هفت سال است. تخمین زده می شود که برخی از طرح ها به مدت 40 سال بدون سوخت گیری کار کنند.

تایید NRC به این معنی است که SMR اکنون هفتمین طرح رآکتوری است که برای استفاده در ایالات متحده تایید شده است. کاترین هاف، دستیار وزیر انرژی هسته ای در وزارت انرژی می گوید: «SMR ها دیگر یک مفهوم انتزاعی نیستند. “آنها واقعی هستند و به لطف کار سخت NuScale، جامعه دانشگاهی، آزمایشگاه های ملی ما، شرکای صنعتی و NRC آماده استقرار هستند.”

دولت پرزیدنت جو بایدن و قانونگذاران جمهوری خواه از SMR ها حمایت کرده و می گویند که آنها در کمک به مقابله با تغییرات آب و هوایی مهم هستند زیرا این گیاهان جایگزینی برای سوخت های فسیلی تولید کننده گازهای گلخانه ای هستند. وزارت انرژی آمریکا از سال 2014 بیش از 600 میلیون دلار به این پروژه کمک کرده است.

بخونید:  Fandom به GameSpot، Metacritic، GameFAQs و سایر سایت‌های سرگرمی دست پیدا می‌کند

AP می نویسد، NuScale همچنین برای تایید طرح SMR بزرگتر که 77 مگاوات در هر ماژول تولید می کند، به NRC درخواست کرده است.

SMR ها معمولاً 300 تا 500 مگاوات (MW) برق تولید می کنند، اگرچه برخی کمتر از 100 مگاوات تولید می کنند. در حالی که هر رآکتور هسته‌ای نگرانی‌هایی را در بین عموم ایجاد می‌کند، گفته می‌شود که این نیروگاه‌ها به دلیل مقیاس، طراحی ساده و ویژگی‌های ایمنی ذاتی راکتور، خطر بسیار کمتری نسبت به تأسیسات سنتی دارند. آنها همچنین بر گردش طبیعی، همرفت، گرانش و خود فشاری متکی هستند که همه اینها باعث شده است تا کارشناسان از SMR ها به عنوان راهی برای حفظ رشد مرکز داده یاد کنند.

پس از تایید کمیسیون تنظیم مقررات هسته ای (NRC)، NuScale قصد دارد یک کارخانه SMR در آزمایشگاه ملی آیداهو بسازد. این شرکت می گوید که پروژه برق بدون کربن 462 مگاواتی با شش رآکتورش باید تا سال 2030 عملیاتی شود.

روسیه دارای دو SMR است که قادر به تولید 35 مگاوات هستند که در یک نیروگاه شناور (بالا) در سواحل قطب شمال قرار دارند. SMR های جدید اکنون در حال ساخت یا در مراحل صدور مجوز در آرژانتین، کانادا، چین، فرانسه، کره جنوبی و بریتانیا هستند، جایی که رولز رویس قصد دارد اولین راکتورهای خود را تا سال 2029 به صورت آنلاین دریافت کند. NuScale همچنین امیدوار است که SMR ها را در سال 2029 بسازد. رومانی، قزاقستان و لهستان، اگرچه ساخت و ساز در این منطقه با توجه به حمله روسیه به اوکراین، نگرانی کارشناسان ایمنی هسته ای است.

بخونید:  کمیسیون اروپا به اپل هشدار داد که شارژ و سرعت داده کابل‌های USB-C غیر MFi را کاهش ندهد.منبع

اعتبار تصویر: NuScale