اوکراین مزرعه ربات روسی را که یک میلیون حساب جعلی را که اطلاعات نادرست منتشر می‌کردند، تعطیل کرد

این مزرعه که مخفیانه در پایتخت کیف، خارکف و وینیتسیا فعالیت می‌کند، بیش از یک میلیون حساب ربات و چندین گروه را در شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی با مخاطبان تقریباً 400000 نفر اداره می‌کرد.

چه اتفاقی افتاده؟ پلیس اوکراین مزرعه ربات‌های بزرگ دیگری را که توسط روسیه اداره می‌شد را در این کشور تعطیل کرد که برای انتشار تبلیغات و اخبار جعلی درباره جنگ در سراسر شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شد. این اولین مزرعه ای نیست که توسط پلیس سایبری اوکراین (SSU) بسته می شود، اگرچه تصور می شود یکی از بزرگترین مزرعه ها باشد.

SSU می نویسد که رهبر گروه پشت مزرعه یک شهروند روسی است که در کیف زندگی کرده و خود را به عنوان یک “کارشناس سیاسی” معرفی کرده است.

این آژانس می‌گوید سرویس‌های ویژه روسیه همچنین از مزرعه برای انتشار اطلاعات نادرست درباره آنچه در جبهه اتفاق می‌افتد و انجام «عملیات خرابکارانه اطلاعاتی» از جمله ادعای درگیری بین رئیس‌جمهور ولادیمیر زلنسکی و ژنرال‌های ارشدش و کمپینی برای بدنام کردن بانوی اول استفاده کردند.

SSU همچنین حداقل 5000 سیم کارت را پیدا کرده است که برای ایجاد و نگهداری حساب‌های شبکه‌های اجتماعی جعلی و 200 سرور پروکسی برای جعل آدرس‌های IP و جلوگیری از مسدود شدن توسط وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود. نرم افزار سفارشی ویژه توسعه داده شد تا اپراتورهای مزرعه بتوانند به طور خودکار حساب ها را در محبوب ترین شبکه های اجتماعی مدیریت کنند.

در ماه ماخ، SSU اعلام کرد که از زمانی که روسیه به این کشور حمله کرد، پنج مزرعه رباتی را شناسایی و تعطیل کرده است که 100000 حساب رسانه اجتماعی را که اخبار جعلی درباره تهاجم را منتشر می‌کنند، مسدود کرده است. همچنین بیش از 1200 حادثه سایبری و حمله سایبری به زیرساخت های حیاتی دولتی و استراتژیک را خنثی کرده است.

بخونید:  الزامات قانون چیپس، جاه‌طلبی‌های چین برای ساخت تراشه را کاهش می‌دهد

SSU می نویسد که هدف مزرعه بی اعتبار کردن رهبری اوکراین و بی ثبات کردن وضعیت اجتماعی و سیاسی این کشور بود. گروهی که آن را ایجاد کرد، که اکنون SSU آن را متلاشی کرده است، اطلاعات نادرستی را در اینترنت منتشر کرد که برخی از آنها به فعالیت های رهبری عالی نظامی و سیاسی کشور مربوط می شد.

واسیل مالیوک، سرپرست SSU گفت: “دشمن سعی می کند از هر فرصتی برای دامن زدن به اختلافات داخلی یا دستکاری افکار عمومی استفاده کند. متأسفانه، آگاهانه یا ناآگاهانه، برخی از نیروهای سیاسی اوکراین با دشمن بازی می کنند و جاه طلبی های خود را بالاتر از منافع دولتی قرار می دهند.” مردم اوکراین نباید تحت تاثیر دستکاری های طرفدار روسیه قرار بگیرند.

پلیس سایبری افزود که بیش از 500 کانال یوتیوب طرفدار روسیه با مخاطبان بیش از 15 میلیون مشترک به درخواست SSU مسدود شده اند و بیش از 1500 کانال و ربات تلگرام به همراه 1500 + حساب اینستاگرام، فیس بوک و تیک تاک مسدود شده اند. برای مسدود کردن ارسال شده است.منبع