اپسون تا سال 2026 فروش پرینترهای لیزری را متوقف خواهد کرد، اما چرا؟


به طور خلاصه: اپسون اخیراً از تغییر قابل توجهی در استراتژی چاپ خود خبر داد و فناوری جوهرافشان را دو برابر کرد و در عین حال قول داد از بازار چاپگرهای لیزری خارج شود. این شرکت الکترونیکی ژاپنی در معرفی محصولات جدید WorkForce Enterprise AM-Series خود با تمرکز بر کسب و کار گفت که تا سال 2026 به فروش و توزیع جهانی پرینترهای لیزری پایان خواهد داد.

اپسون معتقد است که فناوری جوهرافشان می تواند مصرف انرژی را در مقایسه با پرینترهای لیزری به دلیل نیاز پرینترهای لیزری به گرما در طول فرآیند چاپ کاهش دهد. اپسون همچنین گفت که چاپگرهای جوهرافشان جدیدش به محدود کردن منابع مورد استفاده در تولید و حمل و نقل کمک می‌کنند و کارتریج‌های جوهر با بازده بالا مصرف مواد، نیازهای حمل و نقل و ذخیره‌سازی را کاهش می‌دهند.

علاوه بر این، اپسون گفت که جوهرافشان از قطعات متحرک و مصرفی کمتری در طول عمر خود در مقایسه با لیزرها استفاده می کنند. این شرکت ادعا می‌کند که این امر به طور قابل‌توجهی نیازهای سرویس و نگهداری را کاهش می‌دهد و در نتیجه زمان خرابی چاپگر کمتر، بهره‌وری بهبود یافته و رضایت کاربر نهایی افزایش می‌یابد.

از گرفتگی نازل‌ها و منسوخ شدن برنامه‌ریزی‌شده گرفته تا هزینه‌های بالای پر کردن، چاپگرهای جوهرافشان سال‌ها است که در بین مصرف‌کنندگان بسیار داغ بوده است. دوستی را در دبیرستان به یاد می‌آورم که قسم خورده بود یک چاپگر جدید بخرد که کارتریج جوهرش تمام شود، زیرا ارزان‌تر از خرید یک کارتریج جایگزین است.

در سال 2016، HP به دلیل ارائه به‌روزرسانی‌ای که کارتریج‌های جوهر شخص ثالث را غیرفعال می‌کرد، مورد انتقاد قرار گرفت. واکنش مصرف کنندگان سریع بود، و HP در نهایت به دلیل شفاف نبودن و عقب نشینی عذرخواهی کرد. همانطور که Ars Technica تاکید می کند، این شرکت همچنان برای این اشتباه پرداخت می کند – اخیراً به مبلغ 1.35 میلیون دلار برای جبران خسارت کاربران آسیب دیده در اروپا.

مشخص نیست که مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها به تصمیم اپسون برای تمرکز صرفاً روی جوهرافشان‌ها چه واکنشی نشان خواهند داد. همچنین باید تعجب کرد که آیا بیماری همه گیر ارتباطی با تغییر استراتژی شرکت ندارد.

همانطور که گزارش آگوست 2021 از IDC نشان می دهد، صفحات چاپ شده با لیزر در سال 2020 نسبت به سال گذشته 16 درصد کاهش یافته است که دلیل آن تاثیر قفل ها و تغییر کار از راه دور است. در مقابل، صفحات چاپ شده با استفاده از چاپگرهای جوهرافشان در همان دوره چهار درصد افزایش یافت.

اعتبار تصویر: JJ Ying، Cottonbroمنبع