اپل آماده می شود تا باغ دیواری iOS را در اروپا باز کند


چرا مهم است: عزم اپل برای حفظ iOS یک پلتفرم نرم افزاری امن و بسته بحث برانگیز بوده و قوانین جدید اروپا تهدید می کند کوپرتینویی را مجبور به باز کردن آن کند. اکنون گزارش‌ها نشان می‌دهند که اپل به زودی از این قوانین پیروی می‌کند و اساساً iOS را همانطور که می‌شناسیم تغییر خواهد داد.

منابع بلومبرگ گزارش می دهند که کارمندان اپل در حال ایجاد زمینه ای هستند تا در نهایت به کاربران iOS و iPadOS اجازه دهند برنامه ها را خارج از اپ استور نصب کنند. این فرآیند می‌تواند شامل اجازه دادن به فروشگاه‌های برنامه شخص ثالث، بارگذاری جانبی یا هر دو باشد. این شرکت ممکن است در ابتدا فقط باغ دیواری خود را برای کاربران کشورهای اتحادیه اروپا باز کند تا از قوانین جدید پیروی کنند. البته، بهره برداری از دو زیرساخت جداگانه می تواند مشکل ساز باشد.

کسب‌وکارها و رگولاتورها مدت‌هاست که از نقش اپل به‌عنوان تنها دروازه‌بان برای تمامی نرم‌افزارهای آیفون و آی‌پد انتقاد کرده‌اند و از تمامی تراکنش‌های این پلتفرم 30 درصد کاهش فروش داشته‌اند. با این حال، اپل به طور مداوم از سیاست خود در زمینه ایمنی کاربر دفاع می کند و کمبود نسبی بدافزار در iOS را در مقایسه با سایر سیستم عامل های بازتر برجسته می کند.

وارونه شدن قریب الوقوع این شرکت با قانون بازارهای دیجیتال (DMA) که اتحادیه اروپا در نوامبر تصویب کرد، مطابقت دارد. قانون جدید از “دروازه بانان” – مشاغلی که پلتفرم هایی را که در آن شرکت های دیگر فعالیت می کنند کنترل می کنند – از قفل کردن مشتریان و مصرف کنندگان در کانال های توزیع خاص یا پردازشگرهای پرداخت جلوگیری می کند. اتحادیه اروپا این قانون را طراحی کرد تا اپل و گوگل را از حبس کردن کاربران در باغ های دیواری منع کند.

با این حال، قوانین جدید اروپا بلافاصله اجرا نمی شود. اتحادیه اروپا تا اواسط سال 2023 آنها را به طور رسمی برای شرکت هایی مانند اپل یا گوگل اعمال نخواهد کرد و عواقب ناشی از عدم انطباق تا سال 2024 اعمال نمی شود. بنابراین، تغییرات اپل ممکن است برای مدتی وارد نشود.

برخی از کسب‌وکارهایی که به‌شدت از طریق iOS فعالیت می‌کنند، در حال حاضر از این اخبار بهره‌مند شده‌اند. قیمت سهام اسپاتیفای امروز یک و نیم درصد افزایش یافت. سرویس پخش موسیقی در حال حاضر به دلیل کمیسیون 30 درصدی اپل، موسیقی را مستقیماً از طریق برنامه iOS خود نمی فروشد. توزیع برنامه در خارج از فروشگاه برنامه می تواند این مشکل را دور بزند. همین امر می تواند در مورد سرویس هایی مانند Bandcamp یا Kindle نیز صدق کند که به طور بالقوه برای اپل هزینه زیادی را تحمیل می کند.

اپل قبلاً تأیید کرده بود که از مقررات جدید اتحادیه اروپا پیروی خواهد کرد که گوشی‌های فروخته شده پس از سال 2024 را مجبور به پشتیبانی از USB-C می‌کند. در نتیجه، مدل آینده آیفون از کابل های لایتنینگ اختصاصی اپل به USB-C تغییر خواهد کرد. اپل و گوگل نیز در پاسخ به قوانین کره جنوبی و دانمارک، به روی پردازنده های پرداخت شخص ثالث باز شده اند.

مشخص نیست که اپل چه زمانی و یا اینکه می‌تواند اجازه دانلود برنامه‌های شخص ثالث را در خارج از حوزه قضایی اتحادیه اروپا بدهد یا خیر. قانون‌گذاران در ایالات متحده قبلاً لوایحی را پیشنهاد کرده بودند که کنترل اپل و گوگل بر نرم‌افزار تلفن همراه را هدف قرار می‌داد، بنابراین چیزی شبیه به DMA می‌تواند دست اپل را در آن سوی حوض نیز مجبور کند.منبع