اپل برنامه همکاری جدید، کارائوکه Apple Music، رمزگذاری پیشرفته iCloud سرتاسر و موارد دیگر را معرفی می کند.


به طور خلاصه: آخرین به‌روزرسانی‌های اپل مجموعه‌ای متنوع از بهره‌وری، موسیقی و ویژگی‌های امنیتی جدید را برای اکثر محصولاتش به ارمغان می‌آورد. کاربرانی که علاقه ای به جدیدترین نرم افزار این شرکت ندارند، همچنان باید به روز رسانی ها را برای رفع مشکلات امنیتی ضروری خود نصب کنند. حتی کاربران آیفونی که نمی توانند به iOS 16 ارتقا دهند، به روز رسانی برای اصلاح آسیب پذیری ها دریافت می کنند.

این هفته اپل به‌روزرسانی‌های مهمی را برای آیفون، آی‌پد، مک و اپل واچ منتشر کرد. آخرین به‌روزرسانی‌ها – iOS 16.2، iPadOS 16.2، macOS 13.1 و watchOS 9.2 – ویژگی‌های همکاری، سرگرمی و امنیتی جدیدی را معرفی می‌کنند.

یکی از ویژگی های جدید Freeform است. این به‌عنوان نوعی تخته سفید دیجیتالی همگام‌سازی شده با فضای ابری عمل می‌کند که تیم‌ها می‌توانند از Mac، iPhone و iPad خود به آن دسترسی داشته باشند. چندین کاربر می توانند با براش های مختلف بر روی تخته وایت برد حاشیه نویسی کنند یا فایل هایی را روی آن بیاندازند تا هم تیمی های خود ببینند. Freeform عکس‌ها، فایل‌های PDF، پیوندهای وب، نمودارها، یادداشت‌های چسبنده، ویدئو، صدا و سایر اسناد را می‌پذیرد. کاربران می‌توانند برای پیش‌نمایش فایل‌ها دوبار ضربه بزنید یا تماس‌های Facetime را بدون ترک برنامه شروع کنند. این ویژگی به 100 کاربر امکان می دهد با هم همکاری کنند و پروژه ها را در دستگاه ها از طریق iCloud همگام کنند.

مشترکین Apple Music می توانند منتظر Apple Music Sing باشند، که اشعار بلادرنگ را برای عملکرد کارائوکه به آهنگ هایی که از طریق Apple Music پخش می کنند اضافه می کند. مشترکین می‌توانند به طور مستقل آواز اصلی، پس‌زمینه و دوتایی را تنظیم کنند تا همراه با دوستان بخوانند.

یک ویژگی جدید صرفه جویی در باتری اضافه شده به iOS 16.2 به کاربران آیفون 14 پرو و ​​پرو مکس اجازه می دهد تا تصویر زمینه و اعلان ها را در صفحه همیشه روشن پنهان کنند. این گزینه همچنین ممکن است به کاربرانی کمک کند که هنگام نشستن تلفن خود حواسشان را پرت می‌کنند.

Game Center یک عملکرد منظم دارد که به کاربران امکان می دهد از تماس های FaceTime به بازی های چند نفره با هم بپرند. اپل همچنین ویژگی های جدید Apple TV و Home را اضافه کرد. جدا از آن ویژگی های سرگرم کننده، به روز رسانی دارای اصلاحات امنیتی مهمی است.

اپل همچنین رمزگذاری پایان به انتها را برای iCloud Backup، Notes و Photos برای کاربران در ایالات متحده گسترش داده است. حفاظت گسترده در اوایل سال آینده به کاربران سایر کشورها خواهد رسید.

این شرکت همچنین پشتیبانی از کلیدهای امنیتی ورود به سیستم فیزیکی و یک لایه اضافی از تأیید iMessage را اعلام کرد، اما این کلیدها تا سال 2023 ارائه نمی شوند. ویژگی جدید iMessage، Contact Key Verification، تلاش دیگری از سوی غول کوپرتینویی برای خنثی کردن حملاتی است که ممکن است انجام شود. روزنامه نگاران، سیاستمداران و دیگر شخصیت های عمومی را هدف قرار می دهد. هنگامی که کاربران این ویژگی را فعال می کنند، اگر مهاجمی موفق شود سرورهای ابری اپل را نقض کند و مکالمات iMessage را زیر نظر بگیرد، به آنها هشدار می دهد. تأیید کلید تماس از کدهای تأیید تماس استفاده می کند که کاربران می توانند به صورت حضوری یا از طریق تماس با یکدیگر مقایسه کنند.

عملاً هر به‌روزرسانی سیستم‌عامل با رفع آسیب‌پذیری‌ها همراه است، اما به‌روزرسانی این هفته اپل شامل موارد بسیار بیشتر از حد معمول است. چندین هسته، WebKit و آسیب‌پذیری‌های دیگر را برای آیفون، آی‌پد، مک و اپل واچ اصلاح می‌کند.

علاوه بر این، اپل این هفته iOS 15.72 را برای رفع برخی از آسیب‌پذیری‌های فعال در دستگاه‌های قدیمی‌تر منتشر کرد. نکته مهم این است که این پچ فقط برای محصولاتی در دسترس است که نمی‌توانند به iOS 16 ارتقا پیدا کنند، از جمله iPhone 6s، iPhone 7، iPhone SE نسل اول، iPad Pro، iPad Air 2، iPad نسل پنجم، iPad mini 4 و آی پاد تاچ نسل هفتم همه گوشی‌ها و تبلت‌های جدیدتر برای دریافت به‌روزرسانی‌های امنیتی باید به iOS 16 منتقل شوند.

جدا از آسیب‌پذیری‌های اصلاحی، watchOS 9.2 چند ویژگی جدید را برای پوشیدنی‌های اپل به ارمغان می‌آورد. کاربران اکنون می توانند با اجراهای قبلی خود در دویدن در فضای باز، چرخه در فضای باز و ویلچر در فضای باز با استفاده از مسیر مسابقه رقابت کنند. در ایالات متحده، Outdoor Run این قابلیت را دریافت می‌کند که تشخیص دهد چه زمانی کاربران به مسیرهای در حال اجرا می‌رسند و می‌تواند معیارهای مختص آن مسیر را به آنها بدهد. به‌روزرسانی جدید همچنین معیارهای کیک بوکسینگ، ویژگی‌های حذف نویز AirPod، تشخیص حرکات دست و موارد دیگر را بهبود می‌بخشد.منبع