اپل تصمیم دارد تراشه‌هایی را از کارخانه TSMC آریزونا خریداری کند زیرا وابستگی آن به آسیا کاهش می‌یابد

جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا هشدار داد که اگر آمریکا از صنعت تولید تراشه تایوان قطع شود، با یک “رکود عمیق و فوری” مواجه خواهد شد. حتی صحبت از تخریب تاسیسات TSMC در صورت حمله چین به میان آمده بود، چیزی که تایوان گفت غیرضروری است.

اما تنش های فزاینده بین چین و تایوان، شرکت های غربی را که برای تولید نیمه هادی های خود به TSMC متکی هستند، عصبی کرده است، به ویژه پس از اینکه یک اقتصاددان برجسته چینی از چین خواست در صورت تشدید تحریم های آمریکا علیه این کشور آسیایی، TSMC را تصرف کند، چیزی که دولت بایدن انجام داده است. در چند وقت اخیر تهاجمی تر عمل کرده است.

اینتل همچنین در حال ساخت دو تراشه پیشرفته در آریزونا است که قرار است در سال 2024 به طور کامل عملیاتی شوند، اما معروف است که اپل پردازنده های این شرکت را از مک هایش کنار گذاشته و به جای SoC های داخلی خود عمل می کند.

برای آیفون 15 سال آینده، اپل قرار است از فرآیند fab N3 (کلاس 3 نانومتری) TSMC استفاده کند که فقط در تاسیسات تایوان در دسترس است. کارخانه آریزونا در ابتدا تراشه هایی را با استفاده از گره های تولید 5 نانومتری با ظرفیت 20000 تراشه در ماه تولید می کند که اپل می تواند برای برخی از محصولات دیگر خود از آنها استفاده کند. با این حال، اخیراً شنیدیم که TSMC امیدوار است تولید 3 نانومتری را در مقطعی به ایالات متحده منتقل کند. تا آن زمان، اپل همچنان به امکانات این شرکت تایوان برای آخرین سخت افزار خود متکی خواهد بود.منبع

اپل بزرگترین مشتری TSMC است که یک چهارم کل فروش این غول نیمه هادی در دسامبر سال گذشته را به خود اختصاص داده است، که به این معنی است که معمولاً اولین کسی است که آخرین تراشه های پیشرفته را به دست می آورد. گزارش‌های اخیر می‌گویند اپل با اکراه با افزایش قیمت تولیدکننده که قرار است در سال آینده اجرا شود موافقت کرده است.

بلومبرگ گزارش می دهد که کوک در یک نشست داخلی در آلمان با کارمندان مهندسی و خرده فروشی محلی به عنوان بخشی از تور اخیر اروپا اظهارات خود را بیان کرده است. ما قبلاً تصمیم گرفته‌ایم از یک کارخانه در آریزونا بخریم، و این کارخانه در آریزونا در سال 24 راه‌اندازی می‌شود، بنابراین ما حدود دو سال در این مورد، شاید کمی کمتر، جلوتر داریم.» کوک گفت. و در اروپا، من مطمئن هستم که با آشکارتر شدن این برنامه‌ها، از اروپا نیز تامین خواهیم کرد.»

به طور خلاصه: ظاهرا اپل قرار است وابستگی خود را به آسیا برای تراشه های خود کاهش دهد و در عوض به ایالات متحده و اروپا روی آورد. مدیرعامل تیم کوک گفت کوپرتینو قبلاً تصمیم گرفته است از کارخانه TSMC در آریزونا خرید کند که قرار است در سال 2024 به صورت آنلاین عرضه شود.