اپل در بحبوحه اعتراضات دولت، انتقال AirDrop را از افراد غیر تماسی به 10 دقیقه در چین محدود کرد

این تغییر احتمالاً مورد استقبال بسیاری از کاربران اپل قرار خواهد گرفت که گاهی فراموش می‌کنند گزینه «Everyone» را برای AirDrop غیرفعال کنند، اما در دسترس قرار دادن محدودیت زمانی فقط در آیفون‌های چین – در حال حاضر – باعث ایجاد ابروها شده است.

در مقایسه با سایر شرکت‌های غربی، محصولات و خدمات اپل در چین محبوبیت پیدا کرده است – نیمی از گوشی‌های پریمیوم فروخته شده در این منطقه آیفون هستند. اما اپل به دلیل تن دادن به خواسته های دولت این کشور شهرت دارد. قبلاً VPN ها، برنامه های اعتراضی و برنامه های خبری را به دلیل غیرقانونی بودن محتوا در چین از فروشگاه App خود حذف کرده بود.

بلومبرگ گزارش می دهد که معترضان در چین از AirDrop برای پخش پوسترهای مخالف رئیس جمهور شی جین پینگ و دولت این کشور استفاده می کنند. سرویس AirDrop مدت‌هاست که برای فرار از نظارت شدید چین بر شهروندانش استفاده می‌شود. اجازه دادن به کاربران برای دریافت فایل‌ها از همه تنها به مدت 10 دقیقه در یک زمان می‌تواند دسترسی به پیام‌های معترضان را محدود کند.

یک سیب زمینی داغ: تغییر در آپدیت iOS 16.1.1 باعث بحث و جدل در مورد در دسترس بودن آن تنها در یک کشور شده است: چین. اپل مدت زمانی را که کاربران می‌توانند از طریق AirDrop فایل‌ها را از طریق AirDrop دریافت کنند به 10 دقیقه محدود کرده است، حرکتی که برخی استدلال می‌کنند نمونه دیگری از کوپرتینوها به پکن است.

گزینه‌های AirDrop به کاربران امکان می‌دهد فایل‌ها را از همه، فقط از مخاطبین دریافت کنند، یا این ویژگی را خاموش کنند. آخرین به روز رسانی سیستم عامل اپل مدت زمانی را که افراد می توانند از همه افراد دریافت کنند را به 10 دقیقه محدود می کند. پس از سپری شدن این محدودیت زمانی، AirDrop به “فقط مخاطبین” برمی گردد تا زمانی که کاربر به “همه برای 10 دقیقه” برگردد.

بخونید:  Huawei said to have built an AI GPU that matches the Nvidia A100

گزارشی از سال گذشته مدعی شد که تیم کوک، مدیرعامل اپل در سال 2016 قراردادی 5 ساله به ارزش 275 میلیارد دلار با مقامات چینی امضا کرده است که باعث می شود این شرکت در توسعه اقتصادی و فناوری این کشور سرمایه گذاری کند. ادعا می‌شود که در ازای آن، عملیات و خدمات اپل با همان بازرسی نظارتی گسترده‌ای که آژانس‌های چینی اغلب روی شرکت‌های خارجی انجام می‌دهند، مواجه نمی‌شوند.

اپل می گوید تغییر AirDrop به طور دائم به یک کشور محدود نخواهد شد. این شرکت قصد دارد آن را در سال آینده به صورت جهانی عرضه کند، اگرچه هرگز نگفت که چرا در ابتدا فقط در چین در دسترس است.منبع