اپل در حال آزمایش تراشه M3 با 12 هسته CPU و 18 هسته GPU است

در همین حال، طبق گزارش ها، این شرکت هنوز در مسیر راه اندازی مک بوک ایر 15 اینچی با تراشه M2 در ماه ژوئن در WWDC است. همچنین ممکن است اولین نگاهی اجمالی به هدست مرموز AR/VR داشته باشیم که تیم کوک، مدیر عامل اپل، علی رغم مخالفت های تیم طراحی، بی صبرانه منتظر نشان دادن آن است.منبع

انتظار می رود چیپست پایه M3 تا قبل از پایان سال جاری معرفی شود، اگرچه مارک گورمن از بلومبرگ گزارش می دهد که اپل ممکن است عرضه مک های جدید را چند ماه به تعویق بیندازد. گفته می شود که شرکت کوپرتینویی امسال 90 درصد از ظرفیت 3 نانومتری TSMC را برای ساخت چیپست های A17 و M3 رزرو کرده است، اما بازدهی آن در حال حاضر کم است.

گورمن می گوید که اپل همچنین در حال آزمایش نمونه اولیه M3 Pro با 12 هسته CPU، 18 هسته GPU و 36 گیگابایت رم است. برای مرجع، M2 Pro دارای حداکثر 10 هسته پردازنده، 16 هسته گرافیکی و تنها 32 گیگابایت رم بود. ما انتظار داریم که افزایش‌های مشابهی برای M3 Max و M3 Ultra اعمال شود، اما اپل به احتمال زیاد منتظر خواهد ماند تا TSMC قبل از شروع تولید آزمایشی این دو نسخه، نود N3E خود را کامل کند.

در متن: تقاضای ضعیف برای لوازم الکترونیکی مصرفی باعث شده است که فروش مک بوک در ماه های اخیر تقریباً 40 درصد کاهش یابد. اپل باید تجارت مک خود را احیا کند، و افزایش اخیر شایعات در مورد توسعه سیلیکون M3 نشان می دهد که این شرکت قصد ندارد سرعت انتشار محصولات جدید را کاهش دهد.

بخونید:  Switch owners unhappy about Mortal Kombat 1's freakish characters, bugs, and $70 price

در ماه مارس، متوجه شدیم که اپل در حال کار بر روی مدل‌های جدید مک‌بوک ایر 13 و 15 اینچی و همچنین مک‌بوک پرو سطح پایه جدید است. اینها مجهز به چیپست جدید M3 خواهند بود که بر اساس فناوری فرآیند 3 نانومتری TSMC ساخته شده است تا تا 15 درصد عملکرد بیشتر و 30 درصد مصرف انرژی کمتر داشته باشد.

طبق آخرین برآوردها، TSMC توانسته است به نرخ بازدهی در حدود 55 درصد برای گره N3 خود دست یابد که برای این مرحله از توسعه بسیار خوب است اما برای تولید انبوه رضایت بخش نیست. انتظار می رود اندازه قالب پایه M3 حدود 135 تا 150 میلی متر مربع باشد، به این معنی که در هر ویفر حدود 450 قالب وجود دارد و تقریباً نیمی از آنها به دلیل نقص دور انداخته می شوند. در حال حاضر، اپل فقط مایل است بین 16000 تا 17000 دلار برای هر ویفر بپردازد، بنابراین TSMC قصد دارد هر سه ماه یکبار بازدهی را حدود پنج درصد بهبود بخشد.