اپل «فیسبوک روسی» را پس از تحریم‌های جدید بریتانیا از اپ استور حذف کرد

مانند بسیاری دیگر از شرکت های فناوری ایالات متحده، اپل پس از حمله به اوکراین در اوایل سال جاری، فروش محصولات خود را در روسیه متوقف کرد. با این حال، همچنان به کشور اجازه دسترسی به اپ استور را می دهد. تحریم های جدید که پس از همه پرسی ساختگی روسیه در بخش هایی از اوکراین برگزار شد، شامل 39 نفر از اعضای رهبری بانک های گازپروم بانک و اسبربانک مرتبط با دولت است که کمتر از نیمی از VK بین آنها را در اختیار دارند.

چرا مهم است: اپل رقیب روسیه فیسبوک، VKontakte را از اپ استور در سراسر جهان حذف کرد، اقدامی که به دلیل تحریم‌های جدید بریتانیا انجام شد. این یکی از چندین برنامه VK، دومین شرکت بزرگ اینترنتی روسیه است که از فروشگاه حذف شده است و این کشور خواهان توضیح است.

بنیانگذاران VKontakte، برادران پاول و نیکولای دوروف، همچنین بنیانگذاران برنامه پیام‌رسانی رمزگذاری شده تلگرام هستند که سال‌ها با دولت پوتین درگیر بوده است. The Reg خاطرنشان می کند که پاول دوروف (بالا) پس از خودداری از ارائه اطلاعات معترضان اوکراینی یا مسدود کردن صفحه VK رهبر مخالفان روسیه، الکسی ناوالنی، VK و روسیه را ترک کرد.

VK در وب‌سایت خود اعلام کرد که برنامه‌های آن، که شامل Mail.ru، VK Music و Youla می‌شود، توسط اپل مسدود شده‌اند، اما همچنان روی دستگاه‌هایی که قبلاً آن‌ها را نصب کرده‌اند، کار می‌کنند. با این حال، هشدار داد که ممکن است “مشکلاتی در اعلان ها و پرداخت ها وجود داشته باشد.”

روسیه هفته گذشته تهدیدی پنهان علیه سیستم استارلینک اسپیس ایکس کرد و هشدار داد که دخالت این کشور در درگیری اوکراین می‌تواند ماهواره‌ها را به یک هدف قانونی تبدیل کند.

بخونید:  خرده فروش در کانادا AMD گران قیمت Ryzen 9 7950X و 7900X را برای پیش خرید آماده می کند

منبع

VK نوشت: «در ماه‌های اخیر، به‌روزرسانی‌های کلیدی روی محصولات اصلی ما اعمال شده است که به برنامه‌ها اجازه می‌دهد برای مدت طولانی مرتبط باقی بمانند. کارشناسان ما تمام تلاش خود را برای حفظ و بهبود تجربه کاربر انجام می دهند. این شرکت به 75 میلیون کاربر ماهانه شبکه اجتماعی خود توصیه می کند که از اپلیکیشن به نسخه موبایل یا دسکتاپ سایت تغییر کاربری دهند. برنامه های VK همچنان در فروشگاه Google Play در دسترس هستند.

رگولاتور ارتباطات روسیه Roskomnadzor گفت که اقدامات اپل میلیون‌ها روس را از دسترسی به برنامه‌های VK محروم کرده است و خواستار توضیح درباره تصمیم خود شده است.

“به منظور پیروی از این تحریم ها، اپل حساب های توسعه دهنده مرتبط با این برنامه ها را فسخ کرد و برنامه ها را نمی توان از هیچ اپ استور صرف نظر از مکان دانلود کرد. کاربرانی که قبلاً این برنامه ها را دانلود کرده اند ممکن است به استفاده از آنها ادامه دهند.”

خبرگزاری دولتی TASS گزارش می دهد که VK روز سه شنبه بخش بازی خود را به الکساندر چاچاوا تاجر مستقر در جزایر کیمن به قیمت 642 میلیون دلار فروخت.

اپل در بیانیه‌ای دلیل حذف را تأیید کرد که می‌گوید: «این برنامه‌ها توسط توسعه‌دهندگانی توزیع می‌شوند که مالکیت اکثریت یا اکثریت آن‌ها تحت کنترل یک یا چند حزب تحریم‌شده توسط دولت بریتانیا هستند.»