اپل A16 می‌تواند 15 درصد CPU سریع‌تر و تا 30 درصد GPU سریع‌تر داشته باشد

اعتبار تصویر: جان اپلسید، جیمز یارمامنبع

شایعه شده است که آیفون 14 پرو دارای یک دوربین 48 مگاپیکسلی جدید است که به مسیرهای داده گسترده تر و سریعتر به ISP نیاز دارد. بدون زیرساخت کافی، زمان پردازش تصویر آسیب می بیند و این با استراتژی اپل همخوانی ندارد.

همراه با چند ترفند دیگر، می‌توانیم شاهد بهبود عملکرد A16 تا 15 درصد نسبت به مدل قبلی خود باشیم.

برخی بر این باورند که تراشه 5G خود اپل می‌تواند در سال 2023 عرضه شود، در حالی که برخی دیگر احساس می‌کنند شکست‌های بزرگ آن را چندین سال به عقب می‌اندازد.

A16 احتمالاً با همان پیکربندی هسته دو هسته عملکردی در کنار چهار هسته با کارایی بالا خواهد ماند.

در نهایت، کراس معتقد است که آیفون 14 پرو از مودم اسنپدراگون X65 کوالکام به جای مودم 5G خانگی خود که مدت ها شایعه شده بود، استفاده خواهد کرد. آیفون 13 پرو سال گذشته به تراشه اسنپدراگون X60 5G مجهز شد. X65 حداکثر سرعت دانلود 10 گیگابیت بر ثانیه را در مقایسه با 7.5 گیگابیت بر ثانیه در X60 ارائه می دهد.

در سمت پردازنده گرافیکی، اعتقاد بر این است که اپل با پنج هسته گرافیکی در A16 یا شاید شش هسته، اما نه بیشتر از آن، استفاده خواهد کرد. باز هم، سایر پیشرفت‌های معماری و حرکت به سمت حافظه LPDDR5 عملکرد گرافیکی را حتی بیشتر افزایش می‌دهد.

کراس معتقد است که A16 می تواند تا 20 میلیارد ترانزیستور را بسته بندی کند، که بسیاری از آنها برای تامین انرژی موتور عصبی برای یادگیری ماشین و همچنین پردازشگر سیگنال تصویر (ISP) و رمزگذار/رمزگشاهای ویدئویی استفاده خواهند شد.

بخونید:  بدافزار جدید با نام «Hook» امکان سرقت و جاسوسی بی‌درنگ از دستگاه‌های اندرویدی را فراهم می‌کند
A16 احتمالاً از نسل سوم فرآیند 5 نانومتری TSMC استفاده خواهد کرد که فقط عملکرد و کارایی کمی را افزایش می دهد. جهش بسیار چشمگیرتری در عملکرد و کارایی زمانی اتفاق می افتد که اپل تراشه ای را که بر اساس یک فرآیند 3 نانومتری ساخته شده است بپذیرد، اما انتظار نمی رود که این تراشه برای معرفی آیفون 14 آماده باشد.

جیسون کراس از Macworld اخیراً به تصویر کلی از جمله پیشرفت‌های گذشته نگاه کرد تا پیش‌بینی کند چه نوع عملکردی می‌توانیم از A16 انتظار داشته باشیم. اجماع عمومی از شایعات این است که اپل A16 را با فرآیند 5 نانومتری تولید خواهد کرد، درست مانند A15 و A14 قبل از آن.

با در نظر گرفتن همه موارد، می‌توانیم شاهد افزایش عملکرد تا 30 درصد در مقایسه با A15 سال گذشته در سمت GPU باشیم.

کراس همچنین انتظار دارد که اپل امسال حافظه LPDDR5 را پیاده سازی کند، حرکتی که بدون شک پهنای باند حافظه را افزایش می دهد. رفتن از LPDDR4x به LPDDR5 می تواند پهنای باند حافظه را تا 50 درصد افزایش دهد. عبور از اپل در سال گذشته پرش را انجام داد، اما البته این اتفاق نیفتاد.

به طور خلاصه: انتظار می‌رود اپل در ماه سپتامبر، زمانی که نسل بعدی دستگاه‌ها معرفی می‌شوند، مرز بین آیفون‌های اصلی و پرچم‌دار خود را بیشتر مشخص کند. اکثرا معتقدند اپل این کار را با رزرو A16 SoC خود برای آیفون های حرفه ای و ارسال سایر آیفون های جدید خود با A15 از خانواده آیفون 13 انجام می دهد.

بخونید:  Nikon's Zf full-frame camera stuffs modern internals into a retro body