اپیک گیمز گوگل را متهم به پرداخت 360 میلیون دلار به اکتیویژن برای متوقف کردن اپ استور رقیب کرد، اکتیویژن این ادعا را رد کرد.


به طور خلاصه: در حالی که فروشگاه Play گوگل اکثر برنامه های اندروید را توزیع می کند، سیستم عامل تلفن همراه از نظر فنی یک پلت فرم باز است. گوگل صراحتاً کاربران را از نصب برنامه‌های خارج از فروشگاه خود منع نمی‌کند، اما Epic آن را به ممانعت از ایجاد فروشگاه‌های اپلیکیشن رقیب متهم کرده است.

پرونده های دادگاه از این هفته بیشتر بر ادعاهای Epic مبنی بر اینکه گوگل به سایر شرکت ها پول پرداخت کرده تا از راه اندازی کانال های توزیع مستقل برنامه جلوگیری کند، روشن می کند. چنین فروشگاه‌های برنامه جایگزین، فروشگاه Google Play اندروید و کمیسیون فروش 30 درصدی آن را دور می‌زنند، کاری که اپیک از زمانی که Google Fortnite را از فروشگاه خارج کرد، انجام داده است.

مبارزه حقوقی مداوم Epic با گوگل ادعا می کند که غول جستجو به Activision 360 میلیون دلار پرداخت کرده است تا نسخه های اندرویدی بازی های خود مانند Candy Crush را در انحصار Play Store نگه دارد. گوگل همچنین قرارداد مشابهی را با نینتندو، یوبی‌سافت و سازنده لیگ افسانه‌ها یعنی Riot Games منعقد کرده و 30 میلیون دلار به Riot پرداخت کرده است. Epic مرکزیت پلی استور در پلتفرم اندروید را یک انحصار می داند.

این اتهامات ناشی از نسخه تازه اصلاح نشده شکایت ضد انحصار آن علیه گوگل است. امور شرکتی اکتیویژن EVP و مدیر ارشد اجرایی لولو چنگ مِسروی را مستقیماً بر عهده دارد تکذیب کرد در بیانیه اپیک آمده است که Activision قبلاً شهادت و اسنادی را در مقابله با این اتهامات ارائه کرده است.

سال گذشته، Epic به نقل از ارتباطات داخلی گوگل، به قراردادهایی اشاره کرد که به شرکت‌ها پرداخت می‌کردند تا رقابت را به Play Store متوقف کنند. این شرکت برای مبارزه با دعوی خود، خرید تمام یا بخشی از Epic را در نظر گرفت. طرح آن که «پروژه آغوش» نامیده می‌شود، همچنین شامل پرداخت پول به شرکا برای پست‌های یوتیوب و اعطای اعتبار برای تبلیغات Google و خدمات ابری آن‌ها بود.

در همین حال، نبرد حقوقی شبه مرتبط بین اپیک و اپل اخیرا وارد مرحله جدیدی شده است. سال گذشته، یک قاضی دادگاه منطقه ای ایالات متحده بیشتر به نفع اپل رای داد، پس از اینکه Epic ادعا کرد فروشگاه برنامه این شرکت انحصار توزیع نرم افزار iOS را تشکیل می دهد. هر دو شرکت به این حکم اعتراض کردند و پرونده این هفته با استدلال شفاهی وارد دادگاه تجدیدنظر شد.

در طرف دیگر برکه، مقررات اتحادیه اروپا ممکن است در نهایت اکوسیستم های سیار را بدون توجه به حکم دادگاه ایالات متحده به سمت موقعیت مورد نظر Epic سوق دهد. اتحادیه اروپا اخیرا قانون بازارهای دیجیتال خود را تصویب کرده است که می تواند اپل و گوگل را مجبور کند باغ های دیواری خود را در چند سال آینده بازتر کنند.

اصطکاک بین اپیک، اپل و گوگل باعث شده است که فورتنایت هر دو فروشگاه اپلیکیشن موبایل را راه اندازی کند. بازی Fortnite به صورت بومی در اندروید نیاز به دانلود لانچر Epic یا دریافت آن از فروشگاه Samsung Galaxy دارد. در iOS اپل، فقط از طریق سرویس‌های بازی ابری مانند Xbox Cloud Gaming و GeForce Now قابل دسترسی است.

منبع