اکتیویژن بلیزارد از بازی‌های موبایلی بیشتر از مجموع رایانه‌های شخصی و کنسول‌ها درآمد کسب می‌کند

اکتیویژن با 360 میلیون دلار بیشترین سود را در بازار کنسول داشته است. 100 میلیون دلار از رایانه شخصی و 135 میلیون دلار از فروش تلفن همراه به دست آورد که بخش خوبی از آن از Call of Duty Mobile حاصل می شد. به نظر می رسد بهتر از CoD Vanguard 2021 است که وضعیت غم انگیزی دارد.

به طور خلاصه: اکتیویژن بلیزارد گزارش مالی سه ماهه خود را هفته گذشته منتشر کرد که تصویری از آینده تیره ای را برای سلسله مراتب پلتفرم ترسیم می کند. درآمد این شرکت مشکل دار سال به سال به دلیل افت فروش رایانه های شخصی و کنسول ها کاهش یافت و اکنون بازی های موبایل نیمی از درآمد آن را تشکیل می دهند.

بلیزارد در ابتدای ماه ژوئن، نام محبوب اما سودآور Diablo Immortal را عرضه کرد که بیش از 100 میلیون دلار فروش داشت. این بازی توانست 229 میلیون دلار دیگر از عناوین رایانه های شخصی مانند World of Warcraft و Overwatch به دست آورد، اما تنها 19 میلیون دلار در کنسول ها ناچیز است.

اگر این اعداد را مجموع کنید، درآمد حاصل از موبایل را به دست می آورید که بخش اعظمی از درآمد اکتیویژن بلیزارد را در سه ماهه گذشته تشکیل می دهد — 50.5٪ یا 831 میلیون دلار. درآمد سالانه کنسول و رایانه شخصی تقریباً نصف شد و به ترتیب به 376 دلار (23 درصد) و 332 میلیون دلار (20 درصد) کاهش یافت. سایر منابع درآمد، عمدتاً رویدادهای زنده و پخش های ورزشی الکترونیکی، حدود شش درصد از درآمد شرکت (100 میلیون دلار) را تشکیل می دهند.

بخونید:  EFF خواستار اقدام علیه لایحه جدید تشخیص چهره کالیفرنیا است
امروزه، Activision Blizzard را واقعا باید Activision Blizzard King نامید. اگر نام کینگ را نشنیده اید، بخشیده می شوید. این سازنده Candy Crush، Farm Heroes، Bubble Witch و چیزهای دیگر است. اما یک چاپگر پول نیز هست. کینگ 685 میلیون دلار برای اکتیویژن بلیزارد در سه ماهه گذشته به دست آورد، زمانی که این دو همنام به ترتیب تنها 600 و 296 میلیون دلار درآمد داشتند.

نیازی به نگرانی در مورد آینده نزدیک بازی‌های Activision Blizzard که برای رسانه‌های بازی سنتی ساخته شده‌اند، وجود ندارد، به‌ویژه که خرید این شرکت توسط مایکروسافت رو به جلو است. اما با توجه به تمرکز سرمایه‌گذاری‌های خود بر روی بخش تلفن همراه، احتمال توسعه فرنچایزهای جدید و جاه‌طلبانه رایانه‌های شخصی و کنسول‌ها به تدریج از بین می‌رود.منبع

بدیهی است که ناشر بازی‌های موبایل را در اولویت قرار داده است، اما بازی‌های کنسولی و رایانه‌های شخصی در اواخر سال جاری میلادی به جایگاه نهایی این شرکت بازمی‌گردند. این سه پولساز عظیم در بال دارد: Overwatch 2، CoD Modern Warfare 2، و توسعه Dragonflight برای World of Warcraft.