ایالات متحده در حال تحقیق از هوآوی به دلیل نگرانی در مورد اینکه تجهیزات نزدیک پایگاه های نظامی می تواند داده های حساس را به چین ارسال کند

این نشریه با وزارت بازرگانی تماس گرفت، اما به آنها گفته شد که نمی تواند تحقیقات در حال انجام را تایید یا رد کند. یک سخنگوی افزود که “حفاظت از امنیت و امنیت افراد ایالات متحده در برابر جمع آوری اطلاعات بد برای محافظت از اقتصاد و امنیت ملی ما حیاتی است.”

هواوی نیز برای اظهار نظر پینگ شد اما به این درخواست پاسخ نداد. سخنگوی سفارت چین در واشنگتن در بیانیه ای ایمیلی گفت: دولت ایالات متحده از مفهوم امنیت ملی و قدرت دولتی سوء استفاده می کند تا تمام تلاش خود را برای سرکوب هوآوی و سایر شرکت های مخابراتی چینی بدون ارائه هیچ مدرک محکمی مبنی بر اینکه آنها یک شرکت امنیتی هستند، انجام دهد. تهدیدی برای آمریکا و سایر کشورها

منابع آشنا به این موضوع به رویترز گفتند که تحقیقات اندکی پس از روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در اوایل سال 2021 آغاز شد. یک سند 10 صفحه ای که رویترز مشاهده کرد، به احضاریه ای در سال 2021 اشاره می کند تا درباره نحوه اشتراک گذاری داده های هواوی با طرف های خارجی بیشتر بدانید.

کار می‌گوید: «این نگرانی واقعی وجود دارد که اگر خدای ناکرده یک حمله موشکی ICBM اتفاق بیفتد، برخی از آن فناوری می‌تواند به عنوان یک سیستم هشدار اولیه استفاده شود.»

TL;DR: وزارت بازرگانی ایالات متحده به طور فعال شرکت فناوری چینی هوآوی را به دلیل نگرانی از اینکه تجهیزات نصب شده بر روی برج های سلولی ایالات متحده در نزدیکی پایگاه های نظامی و سیلوهای موشکی می تواند اطلاعات حساس را به دست آورده و به چین منتقل کند، بررسی می کند.

اعتبار تصویر: متیو چایلدز از طریق رویترز، زیگموندمنبع

برندان کار، کمیسیونر FCC ادعا می کند که برج های سلولی در نزدیکی پایگاه نیروی هوایی Malmstrom در مونتانا زمانی از فناوری هواوی استفاده می کردند. داده‌های تلفن‌هایی که با استفاده از آن برج‌ها ارتباط برقرار می‌کنند، می‌توانند اطلاعات حیاتی در مورد اقدامات نظامی، مانند تحرکات نیروها، نشان دهند.

رویترز گفت که نمی تواند تعیین کند که اگر این آژانس بتواند چه اقداماتی را انجام دهد اگر هواوی را تهدیدی برای امنیت ملی بداند، همچنین نمی تواند تعیین کند که آیا تجهیزات هواوی حتی قادر به جمع آوری و به اشتراک گذاری این نوع اطلاعات حساس است یا خیر.

دولت آمریکا مدت هاست که هواوی را به جاسوسی از طرف دولت چین متهم کرده است. در سال 2018، رئیس جمهور ترامپ یک لایحه دفاعی را امضا کرد که دولت آمریکا و پیمانکاران آن را از استفاده از فناوری خاصی از Huawei، ZTE و سایر شرکت های چینی منع می کرد. یک سال، هوآوی به لیست سیاه صادراتی که توسط دولت نگهداری می شد اضافه شد.