ایالات متحده محدودیت های جدیدی را برای صادرات ابزارهای ساخت تراشه به چین اعمال می کند

چرا مهم است: ایالات متحده در حال حرکت برای جلوگیری از استفاده صنعت نیمه هادی چین از ابزارهای پیشرفته ساخت تراشه است که ممکن است بر شرکت های آمریکایی، کره جنوبی و تایوانی فعال در منطقه نیز تأثیر بگذارد. اینکه آیا این تاثیر مطلوب بر روی جاه طلبی های نیمه هادی چین خواهد داشت یا خیر، باید دید.

جالب اینجاست که محدودیت‌های جدید برای تمام کارخانه‌های فعال در چین اعمال می‌شود، به این معنی که این محدودیت‌ها بر شرکت‌هایی مانند سامسونگ، SK Hynix، UMC و TSMC نیز تأثیر خواهند گذاشت. در دو هفته گذشته، دولت بایدن نامه‌هایی به همه تامین‌کنندگان مستقر در ایالات متحده ارسال کرده است که به آنها گفته است به دلیل نگرانی‌های امنیت ملی، تجهیزات را برای گره‌های فرآیندی 14 نانومتری و جدیدتر تامین نکنند. این دستور به گزارشی اعتبار می بخشد که مقامات کاخ سفید همچنین به اینتل دستور داده اند تا برنامه های خود را برای یک مرکز تولید ویفر در چنگدو، چین لغو کند.

علیرغم محدودیت های فزاینده، به نظر می رسد چین مصمم است به هر قیمتی پیشرفت کند. این کشور بارها استعدادهای مهندسی را از تایوان جذب کرده است و منبع دیگری برای تنش در منطقه ایجاد کرده است. نه تنها این، بلکه SMIC چین ظاهراً چگونگی ساخت تراشه‌های 7 نانومتری را کشف کرده است، احتمالاً با کپی برداری دقیق از اولین نسل فناوری فرآیند 7 نانومتری TSMC.

بلومبرگ خاطرنشان می‌کند که ایالات متحده محدودیت‌های بیشتری را بر تجهیزات ساخت تراشه که به ریخته‌گری‌های چینی فروخته می‌شود، اضافه می‌کند. این تغییر در پاسخ به پیشرفت‌های باورنکردنی شرکت‌های چینی در زمینه‌هایی مانند تولید NAND و DRAM و منطق پیشرفته مانند CPU و GPU انجام می‌شود.

بخونید:  محققی دستگاه نظامی ایالات متحده حاوی داده های بیومتریک حساس را به قیمت 68 دلار از eBay خریداری کرد

اعتبار سرصفحه: LAM Researchمنبع تاریخ: SIA، Omdia، WSTS

البته، این تراشه‌های 7 نانومتری در داخل یک ماینر بیت‌کوین توسط افرادی که در Tech Insights حضور داشتند، پیدا شدند، که معتقدند SMIC هنوز نمی‌تواند منطق پیشرفته‌تری را در فرآیند 7 نانومتری تولید کند. با این حال، چین آماده است تا 10 تریلیون یوان (1.47 تریلیون دلار) برای دستیابی به خودکفایی فناوری هزینه کند و در حال حاضر از نظر سهم بازار جهانی فروش نیمه هادی ها در حال پیشرفت است.

طبق گزارش انجمن صنایع نیمه هادی، سهم بازار جهانی چین از تایوان پیشی گرفته و اندکی از ژاپن عقب تر است. با فرض همان نرخ رشد مشاهده شده در دو سال گذشته، می تواند تا سال 2024 به 17 درصد برسد.

هزینه 10 ساله مالکیت کارخانه های ریخته گری چیپ در چین تقریباً 40 درصد کمتر از ایالات متحده است. تا سال 2025، تحلیلگران انتظار دارند که 12 مرکز تولید جدید در ایالات متحده به بهره برداری برسد، در حالی که چین می خواهد تا 31 واحد تولید کند. ماشین آلات دست دوم از ژاپن برای پر کردن کارخانه های جدید.

هفته گذشته، سنای ایالات متحده قانون 52 میلیارد دلاری تراشه ها را برای تقویت تولید نیمه هادی ها در ایالات متحده تصویب کرد. شرکت هایی مانند اینتل، TSMC، سامسونگ و میکرون همگی علاقه مند به استفاده از آن هستند. تعجب آور نیست که دسترسی به این وجوه برای شرکت هایی که در حال حاضر در چین و سایر کشورهای غیردوست فعالیت می کنند و آنهایی که قصد انجام این کار را در آینده دارند تقریباً غیرممکن خواهد بود.

بخونید:  تقریبا نیمی از کل ترافیک اینترنت در سال 2022 از ربات ها بوده است

چین در زمان کوچک‌نمایی، در ساخت کارخانه‌های تولید تراشه‌های بیشتر در جهان پیشتاز است و به تدریج تعداد تراشه‌هایی را که برای واردات نیاز دارد، کاهش می‌دهد. در پنج ماه اول سال 2022، چین بیش از 232 میلیارد تراشه به ارزش حدود 174 میلیارد دلار وارد کرده است. در پاسخ، دولت چین در نظر دارد تا سال 2030 از واردات مواد و تجهیزات برای تولید با فناوری پیشرفته چشم پوشی کند و ریخته‌گری‌های محلی یارانه‌های قابل توجهی برای توسعه هر چه سریع‌تر ظرفیت دریافت می‌کنند.

به عنوان مثال، Yangtze Memory Technologies Co (YMTC) در حال حاضر در حال تولید انبوه 128 لایه 3D NAND است که می تواند عملکردی مشابه با ارائه های مشابه سامسونگ، SK Hynix و Micron داشته باشد. و در حالی که این شرکت ها می توانند NAND سریعتر و با چگالی بالاتر تولید کنند، اپل در نظر دارد از YMTC NAND برای مدل پایه آیفون 14 استفاده کند.

مشکلات خرید چین ناشی از فشار آمریکا بر ASML است که 95 درصد از تمام ابزارهای لیتوگرافی DUV و EUV را برای توقف فروش تجهیزات به سازندگان تراشه چینی می سازد. وزارت بازرگانی اکنون اصرار دارد که تامین‌کنندگانی مانند Lam Research، Applied Materials و KLA Corp. از همین روش استفاده کنند تا شرکت‌های چینی به استفاده از فناوری‌های فرآیندی 14 نانومتری و قدیمی‌تر محدود شوند.

اکثر تحلیلگران انتظار دارند که شرکت های فناوری پیشرو چین به زودی بدترین نتایج سه ماهه خود را پس از برخورد با سرکوب های نظارتی و مشکلات مربوط به تولید کارخانه ها منتشر کنند. در حالی که این امر گذر از طوفان اقتصادی را برای کشور سخت‌تر می‌کند، طرح دولت چین برای خودکفایی فناوری مانع مهم‌تری دارد که هنوز بر آن غلبه نکرده است.

بخونید:  بررسی های پورتال، مزایا و معایب