ایالات متحده کنترل های سخت گیرانه تری بر صادرات فناوری تراشه های پیشرفته را اعلام می کند

این قانون جدید منجر به کنترل‌های سخت‌تر صادرات برای اکسید گالیوم و الماس، دو زیرلایه نیمه‌رساناهای باند گپ فوق‌العاده خواهد شد. طبق گزارش‌ها، دستگاه‌هایی که با استفاده از این مواد تولید می‌شوند، پتانسیل نظامی را افزایش داده‌اند، زیرا در شرایط سخت‌تر، مانند ولتاژ یا دمای بالاتر، نسبت به دستگاه‌های ساخته شده از نیترید گالیوم یا کاربید سیلیکون کار می‌کنند.

احتراق افزایش فشار (PGC)، یک فناوری در دست بررسی که می تواند بازده حرارتی توربین های گازی را بهبود بخشد، نیز تحت تأثیر قانون جدید قرار می گیرد. BIS خاطرنشان می کند که PGC دارای پتانسیل برای کاربردهای زمینی و هوافضا، از جمله موشک ها و سیستم های مافوق صوت است.

هر چهار فناوری تحت پوشش ترتیبات واسنار هستند، به این معنی که 41 ایالت دیگر نیز کنترل‌های صادراتی سخت‌تری را بر این اقلام اعمال خواهند کرد. چین، رقیب استراتژیک ایالات متحده، به طور قابل توجهی در این فهرست کشورها غایب است.

به طور خلاصه: دفتر صنعت و امنیت (BIS) از کنترل صادرات سخت‌گیرانه‌تری بر روی چندین کالا با کاربردهای تجاری و نظامی، از جمله موادی مانند اکسید گالیوم و الماس، نرم‌افزار مورد استفاده برای طراحی تراشه‌های پیشرفته و فناوری جدیدی که می‌تواند به زودی توربین‌های گازی را بهبود بخشد، رونمایی کرد.

تئا دی.

آخرین فناوری تحت تأثیر کنترل‌های صادراتی جدید، نرم‌افزار طراحی به کمک رایانه (ECAD) است که برای کمک به توسعه مدارهای مجتمع با ساختار GAAFET ایجاد شده است. مهندسان از نرم افزار ECAD برای طراحی، تجزیه و تحلیل، بهینه سازی و اعتبارسنجی عملکرد IC ها و PCB ها استفاده می کنند. این فناوری برای مقیاس‌بندی گره‌های فرآیند تا 3 نانومتر و کمتر کلیدی است.

BIS، یکی از آژانس های وزارت بازرگانی ایالات متحده، کنترل های صادراتی جدید بر روی فناوری را که برای امنیت ملی ایالات متحده ضروری است، اعلام کرده است. این قانون از روز دوشنبه اجرایی شد و شامل چهار فناوری است که از تولید نیمه هادی های پیشرفته و موتورهای توربین گاز پشتیبانی می کنند.

محدود کردن سیستم‌های ECAD احتمالاً تأثیر کوتاه‌مدتی بر صنعت تراشه‌سازی چین خواهد داشت زیرا هیچ کارخانه ریخته‌گری چینی نمی‌تواند چنین تراشه‌های پیشرفته‌ای را در این مرحله تولید کند (SMIC نزدیک‌ترین گره مبتنی بر DUV 7 نانومتری است). با این حال، پیشرفت‌های آینده احتمالاً در مورد فرآیندهای زیر 3 نانومتری بیشتر طول خواهد کشید.

در اوایل ماه جاری، ایالات متحده محدودیت های جدیدی را برای صادرات ابزارهای ساخت تراشه به چین اعمال کرد. در همین حال، هواوی از کاهش درآمد دیگری خبر داد. BIS این شرکت را سه سال پیش به فهرست نهاد اضافه کرد.منبع