ایالات متحده Loongson چین را در لیست سیاه با رسیدن CPU های آن به بلوغ می رساند

نهادهای موجود در فهرست نهادها از خرید یا صدور مجوز فناوری های آمریکایی، حتی به صورت غیرمستقیم، منع شده اند. به عنوان مثال، Loongson نمی‌تواند پردازنده‌های خود را توسط تجهیزات آمریکایی تولید کند، که اکثر ریخته‌گری‌ها با گره‌های مدرن را رد می‌کند. شرکت‌ها می‌توانند برای صدور مجوز برای فروش محصولات خود به یک نهاد موجود در لیست به اداره صنعت و امنیت مراجعه کنند، اما با فرض انکار، یعنی شانس آنها خوب نیست.

دکل: لوئیس ریدمنبع

حدود نیمی از نهادهای مورد هدف به دلیل مشارکت در برنامه های موشکی بالستیک و هسته ای در چین و کشورهای متحدش مجازات می شوند. بسیاری از نهادهای باقی مانده، از جمله Loongson و Inspur، متهم به دستیابی به فناوری های آمریکایی از طرف ارتش آزادیبخش خلق هستند. چین تأیید کرد که ارتش این کشور از پردازنده‌های لونگسون استفاده می‌کند که سال گذشته صادرات آن‌ها به روسیه را برای حفظ عرضه خود ممنوع کرد.

هفته گذشته گزارش دادیم که شرکت‌های چینی در چند ماه گذشته تجهیزات تراشه‌سازی را به منظور پیش‌بینی این محدودیت‌ها و آینده در صنعت خود ذخیره کرده‌اند. این تنها آخرین مورد از حملات متوالی علیه صنعت فناوری چین است که چهار سال پیش با هواوی آغاز شد و هیچ نشانه ای از کاهش سرعت را نشان نمی دهد.

Loongson خط کوچکی از CPUهای تولید شده بر روی گره 12 نانومتری با عملکرد قابل مقایسه با پردازنده های AMD و Intel از چند نسل قبل دارد. با این حال، آنها در زیر هود کاملاً متفاوت هستند و یک ISA (معماری مجموعه دستورالعمل) اختصاصی به نام LoongArch را اجرا می کنند که وابستگی آنها به مجوزهای خارجی را کاهش می دهد. آنها توسط SMIC دولتی تولید می شوند. با توجه به اینکه بعید است مجوزی به آن اعطا شود، در صورت ادامه همکاری با Loongson، SMIC در خطر از دست دادن مجوزها و مشتریان آمریکایی خود از جمله Broadcom، Qualcomm و Texas Instruments است.

بخونید:  انتظار می رود فروش مصرف کننده CPU و GPU AMD در سال آینده کاهش یابد
خط پایین: وزارت بازرگانی ایالات متحده مقررات اداره صادرات را اصلاح کرده و 37 نهاد را به فهرست نهادها اضافه کرده است که تمام سازمان های خارجی را توصیف می کند که شرکت های آمریکایی نمی توانند با آنها تجارت کنند. بسیاری از نهادهای فهرست سیاه از چین هستند، از جمله دو مؤسسه تأثیرگذار: Loongson Technology و Inspur Group. همچنین مؤسسات دولتی مختلف، مراکز ملی تحقیقات، تولیدکنندگان تجهیزات، و شرکت‌های نرم‌افزار خصوصی شامل می‌شوند.

Inspur سومین ارائه دهنده سرور در جهان است که 10٪ از بازار جهانی را در اختیار دارد. اکنون انگشتان خود را در همه کیک های محبوب، از جمله هوش مصنوعی، تجزیه و تحلیل داده ها، و محاسبات ابری و ذخیره سازی دارد. پس از اینکه ایالات متحده در سپتامبر گذشته سیاستی را تصویب کرد که خرید جدیدترین سخت افزار از تولیدکنندگان آمریکایی، به ویژه AMD، Intel و Nvidia را برای شرکت های چینی دشوار می کرد، پیش از این با مشکل مواجه بود. اکنون در خطر قطع شدن مادربردها، منابع تغذیه، SSDها، میکروکنترلرها و سایر اجزای رایج رایانه قرار دارد.