ایلان ماسک اولین فردی در تاریخ است که شاهد کاهش 200 میلیارد دلاری ثروت خود بوده است


چه اتفاقی افتاده؟ ایلان ماسک می تواند چیزهای زیادی را مدعی شود: دومین فرد ثروتمند جهان، مالک توییتر، مدیرعامل چندین شرکت چند میلیارد دلاری. اما یک عنوان وجود دارد که او بعید است بخواهد. ماسک اولین فردی در تاریخ است که شاهد حذف 200 میلیارد دلار از دارایی خالص خود است.

در سال 2021، ماسک تنها دومین فردی بود که ثروت شخصی 200 میلیارد دلاری را به دست آورد – جف بزوس، موسس و مدیر عامل سابق آمازون، او را تا این نقطه عطف شکست داد. رئیس تسلا همچنان شاهد افزایش ارزش خود در همان سال بود و در نوامبر 2021 به اوج 340 میلیارد دلار رسید، یک ماه پس از رسیدن ارزش بازار تسلا به 1 تریلیون دلار.

اما ثروت ماسک در چند وقت اخیر سیر نزولی داشته است. بسیاری از ثروت او به مالکیت سهام تسلا مرتبط است که از 381 دلار در آوریل به قیمت فعلی 123 دلار کاهش یافته است. این بدان معنا بود که ماسک عنوان ثروتمندترین فرد جهان را در ماه دسامبر به برنارد آرنو، رئیس شرکت لوکس فرانسوی LVMH از دست داد. و همانطور که بلومبرگ خاطرنشان می کند، ثروت فعلی ماسک 137 میلیارد دلار به این معنی است که ثروت او 200 میلیارد دلار کاهش یافته است، اولین بار در تاریخ این شاهکار ناخواسته اتفاق می افتد.

بسیاری از سرمایه گذاران تسلا علت سقوط قیمت سهام این شرکت را قاطعانه به گردن ماسک و اشتغال او به توییتر می اندازند. مدیرعامل شرکت تسلا تقریباً 40 میلیارد دلار از سهام تسلا خود را در 12 ماه گذشته فروخته است، علیرغم اینکه چندین بار قول داده بود که سهام تسلا را تخلیه نکند. این فروش به این معناست که ارزش سهام اسپیس ایکس (44.8 میلیارد دلار) از سهام تسلا (44 میلیارد دلار) بیشتر است.

به نظر می رسد که ماسک با انتصاب یک مدیر عامل جدید در تلاش است تا از عملکرد روزانه توییتر فاصله بگیرد – یکی از نظرسنجی های اخیر او نشان می دهد که افراد بیشتری به کناره گیری او رای دادند – اگرچه او هنوز در تلاش است تا فردی “احمق” را پیدا کند. به اندازه کافی برای انجام کار.

جای تعجب نیست که ماسک گزارش‌های مربوط به کاهش قیمت سهام تسلا را رد کرده است. او همچنین از ذخیره فدرال به دلیل افزایش نرخ بهره انتقاد کرده است. “تسلا بهتر از همیشه اجرا می کند!” ماسک ماه گذشته توییت کرد. ما فدرال رزرو را کنترل نمی کنیم. مشکل واقعی اینجاست.منبع