ایلان ماسک این هفته 3.58 میلیارد دلار دیگر از سهام تسلا را فروخت

ماسک همچنین به اتفاق آرا عنوان ثروتمندترین فرد جهان را از دست داده است. کاهش قیمت سهام تسلا باعث شد که برنارد آرنو، رئیس شرکت لوکس فرانسوی LVMH، در اوایل این هفته از ماسک در فهرست ثروتمندان فوربس پیشی بگیرد. او اکنون در شاخص میلیاردرهای بلومبرگ نیز از آرنو عقب افتاده است.

منبع

ماسک هرگز دلیلی برای آخرین فروش سهام تسلا خود ارائه نکرد، اگرچه روز سه‌شنبه در توییتر خود نوشت: «در خطر اعلام واضح، مراقب بدهی‌ها در شرایط آشفته اقتصاد کلان، به‌ویژه زمانی که فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره ادامه می‌دهد، باشید».

بر اساس یک پرونده اوراق بهادار ایالات متحده که دیروز علنی شد، ماسک 22 میلیون سهام تسلا را طی سه روز از دوشنبه تا چهارشنبه این هفته فروخته است.

چه اتفاقی افتاده؟ ایلان ماسک 22 میلیون سهم دیگر از تسلا را به ارزش حدود 3.58 میلیارد دلار فروخته است که کل سهام تسلا را که در 12 ماه گذشته فروخته است به تقریباً 40 میلیارد دلار رسیده است. این سومین فروش عمده از زمانی است که مدیرعامل اعلام کرد در آوریل فروشش تمام شده است.

آره.

قیمت فعلی سهام تسلا پایین‌ترین قیمت از سال 2020 است و ارزش بازار این غول برقی برای اولین بار در دو سال گذشته به زیر 500 میلیارد دلار رسیده است. ارزش بازار این شرکت از زمان بالاترین قیمت خود بیش از 700 میلیارد دلار کاهش یافته است.

پس از اینکه ماسک 8.4 میلیارد دلار از سهام تسلا را در ماه آوریل فروخت، پولی که قرار بود برای تامین مالی خرید توییتر استفاده شود، میلیاردر گفت که فروشش تمام شده است. اما آگوست شاهد فروش 6.9 میلیارد دلاری او بود که به گفته او در صورتی که برخی از شرکای سهام در معامله توییتر به نتیجه نرسیدند، لازم بود. باز هم ماسک اصرار داشت که فروشش تمام شده است. تا نوامبر، یعنی زمانی که او 19.5 میلیون سهم دیگر را به ارزش 3.9 میلیارد دلار فروخت، درست چند روز پس از تصاحب 44 میلیارد دلاری توییتر. ماسک همچنین 16 میلیارد دلار از سهام تسلا را در نوامبر و دسامبر 2021 فروخت.

توییتر باید سالانه یک میلیارد دلار بدهی به عنوان بخشی از خرید بپردازد. بسیاری از تبلیغ‌کنندگان نگران عدم اعتدال جدید پلتفرم، هزینه‌های خود را کاهش داده‌اند و این شرکت بیش از نصف نیروی کار خود را کاهش داده است زیرا به دنبال صرفه‌جویی در هزینه است. می‌توان این کار را به ماسک واگذار کرد تا با پول نقد خود به توییتر کمک کند.

بخونید:  Disney+ برای رقابت بهتر با نتفلیکس، سطحی با پشتیبانی از تبلیغات را ایجاد می کند