ایلان ماسک عقب نشینی می کند و می گوید که اسپیس ایکس استارلینک در اوکراین را “به طور نامحدود” تامین مالی می کند.


به طور خلاصه: به نظر می رسد ایلان ماسک از ادعای خود مبنی بر اینکه اسپیس ایکس نمی تواند بودجه Starlink در اوکراین را به طور نامحدود ادامه دهد، عقب نشینی کرده است. مدیرعامل اکنون می گوید که این شرکت به پرداخت هزینه خدمات و ارائه پایانه ها به دولت کشور ادامه خواهد داد.

اسپیس ایکس از زمان آغاز جنگ، حدود 25000 پایانه زمینی استارلینک را در اختیار اوکراین قرار داده است. ماسک می گوید که این امر 80 میلیون دلار برای شرکت هزینه داشته است و تا پایان سال از 100 میلیون دلار فراتر خواهد رفت. علاوه بر این، اسپیس ایکس باید ماهواره‌ها و ایستگاه‌های زمینی را ایجاد، پرتاب، نگهداری و دوباره پر کند، و برای دسترسی به اینترنت از طریق دروازه‌ها به تلفن‌های مخابراتی بپردازد که همگی نزدیک به ۲۰ میلیون دلار در ماه هزینه دارند. ماسک همچنین خاطرنشان کرد که مصرف داده پایانه ها 100 برابر بیشتر از خانواده های معمولی است.

بر اساس گزارش CNN، مدیر فروش دولتی اسپیس ایکس ماه گذشته نامه‌ای به پنتاگون ارسال کرد و هشدار داد که نمی‌تواند ماهواره‌های Starlink بیشتری را تامین کند و به طور نامحدود ماهواره‌های موجود در اوکراین را تامین مالی کند. تخمین می زند که هزینه ها در طی 12 ماه آینده به 380 میلیون دلار برسد و از دولت ایالات متحده می خواهد که این صورت حساب را پرداخت کند.

به نظر می رسید ماسک صحت نامه را در یک سری توییت تایید کرده است. وی خاطرنشان کرد که رقبایی مانند لاکهید مارتین و بوئینگ میلیاردها دلار در قراردادهای دولتی برای خدمات خود دریافت کردند. او همچنین به آندری ملنیک، سفیر اوکراین در آلمان اشاره کرد که به ماسک گفت که باید در مورد نظرسنجی جنجالی خود در مورد طرح صلح اوکراین “ناراحت کند” و گفت: “ما فقط از توصیه او پیروی می کنیم.”

بخونید:  محققان سیاره های فراخورشیدی دوقلو را شناسایی کردند که ممکن است اولین جهان های آبی باشند

پنتاگون تایید کرد که با استارلینک در مورد پرداخت ها برای اطمینان از اتصال نیروهای اوکراینی صحبت کرده است. همچنین به دنبال جایگزین های بالقوه است. سابرینا سینگ، معاون سخنگوی پنتاگون گفت: «فقط اسپیس ایکس نیست، نهادهای دیگری نیز وجود دارند که مطمئناً می‌توانیم با آن‌ها شریک شویم تا آنچه را که اوکراین در میدان نبرد به آن نیاز دارند، ارائه کنیم».

اما ماسک یک روز پس از توئیت هایش، موضع خود را تغییر داد، احتمالاً به دلیل واکنش های منفی. این میلیاردر در توییتر نوشت: «جهنم! اگرچه استارلینک هنوز در حال ضرر دادن است و شرکت‌های دیگر میلیاردها دلار مالیات‌دهنده دریافت می‌کنند، ما فقط به صورت رایگان به دولت اوکراین کمک مالی می‌کنیم.»

در نامه Starlink به CNN آمده است که حدود 85 درصد از 20000 پایانه در اوکراین توسط کشورهایی مانند ایالات متحده، لهستان و بریتانیا پرداخت شده یا بخشی از آن پرداخت شده است. این نهادها همچنین حدود 30 درصد از اتصال به اینترنت را پرداخت کردند.

من هیچ استارلینکی را ندیده‌ام که توسط دولت‌ها یا اسپیس‌ایکس خریداری شده باشد. تمام استارلینک‌هایی که دیده‌ام/استفاده کرده‌ام – یا توسط داوطلبانی مانند خودم خریداری شده‌اند یا سربازان پول شخصی خود را در آن قرار داده‌اند. قیمت اشتراک نیز پرداخت می‌شود. دیمکو ژلوکتنکو، بنیانگذار موسسه خیریه نظامی اوکراینی Dzyga’s Paw (از طریق گاردین) نوشت.

اوایل امروز، ماسک گفت که اسپیس ایکس گزینه اهدایی را به Starlink برای کسانی که می‌خواهند سخت‌افزار و خدمات آن را به مکان‌های نیازمند اهدا کنند اضافه خواهد کرد.

منبع

بخونید:  جوایز بازی در 8 دسامبر از تئاتر مایکروسافت در لس آنجلس باز می گردد