ایلان ماسک می گوید اسپیس ایکس نمی تواند به طور نامحدود استارلینک در اوکراین را تامین مالی کند، از پنتاگون می خواهد که صورت حساب را پرداخت کند


یک سیب زمینی داغ: ایلان ماسک به دلیل تامین پایانه‌های SpaceX Starlink به اوکراین برای کمک به جنگ علیه روسیه مورد ستایش قرار گرفته است، اما ثروتمندترین فرد جهان هشدار داده است که شرکت او نمی‌تواند کمک‌های مالی خود را ادامه دهد یا سیستم موجود را به طور نامحدود تامین مالی کند و از پنتاگون می‌خواهد که پرداخت را آغاز کند. برای خدمات

اسپیس ایکس از زمان آغاز جنگ، حدود 25000 ماهواره استارلینک را در اختیار اوکراین قرار داده است. ماسک می گوید این کمک ها 80 میلیون دلار برای شرکت هزینه داشته است و تا پایان سال از 100 میلیون دلار فراتر خواهد رفت.

میخائیلو فدروف، معاون نخست‌وزیر اوکراین، از ماسک برای تحویل‌ها تشکر کرده است که به ارتش و غیرنظامیان این کشور اجازه داده است به ارتباط و دسترسی به اینترنت ادامه دهند، حتی در شرایطی که روسیه زیرساخت‌های ارتباطی خود را هدف قرار داده است.

اما به نظر می رسد سخاوت SpaceX بدون محدودیت نیست. طبق گزارش CNN، اسپیس ایکس ماه گذشته نامه ای به پنتاگون ارسال کرد و هشدار داد که دیگر نمی تواند به تامین مالی سرویس Starlink ادامه دهد. تخمین زده می شود که هزینه ها در طی 12 ماه آینده می تواند به 380 میلیون دلار برسد و از دولت ایالات متحده می خواهد که برای پایانه های اضافی و هزینه های خدمات مداوم بپردازد.

سی ان ان می نویسد که در اسناد اسپیس ایکس که به پنتاگون تحویل داده شده است، درخواستی از ژنرال فرمانده ارتش اوکراین، ژنرال والری زالوژنی، برای تقریبا 8000 پایانه دیگر برای ماسک ارسال شده است.

به نظر می رسد ماسک امروز در چند پست صحت این گزارش را تایید کرده است. او در پاسخ به توییتی که فهرستی از بزرگترین پیمانکاران دفاعی ایالات متحده را نشان می‌داد، نوشت: «عجیب است که هیچ چیز درباره رقبای ما در پرتاب و ارتباطات فضایی، لاکهید و بوئینگ که بیش از 60 میلیارد دلار دریافت می‌کنند، فاش نشده است.»

ماسک در پاسخ به توئیتی دیگر درباره میزان هزینه‌ای که اسپیس ایکس برای نگهداری استارلینک در اوکراین هزینه می‌کند، نوشت: «علاوه بر پایانه‌ها، ما باید ماهواره‌ها و ایستگاه‌های زمینی را ایجاد، راه‌اندازی، نگهداری و تکمیل کنیم و برای دسترسی به اینترنت از طریق دروازه‌ها به مخابرات پرداخت کنیم. همچنین باید در برابر حملات سایبری و پارازیت‌هایی که سخت‌تر می‌شوند، دفاع می‌کردم. سوزاندن به 20 میلیون دلار در ماه نزدیک می‌شود.”

ماسک همچنین ادعای نامه را تکرار کرد که اسپیس ایکس نمی‌تواند سیستم موجود را تامین مالی کند و در عین حال پایانه‌های بیشتری را در اختیار اوکراین قرار می‌دهد که مصرف داده 100 برابر بیشتر از خانواده‌های معمولی است.

ماسک اخیراً خشم اوکراین و بسیاری از غرب را به دلیل ارسال یک طرح صلح که شامل واگذاری سرزمین به روسیه و بی طرف ماندن این کشور بود، برانگیخت. آندری ملنیک، سفیر در حال خروج اوکراین در آلمان، به ماسک گفت که او باید از این کار خارج شود. وقتی کسی پیشنهاد کرد که Starlink به دنبال پایان دادن به پشتیبانی از این نظر است، ماسک گفت: “ما فقط از توصیه او پیروی می کنیم.”

روسیه قبلاً ماسک را به خاطر حمایتش از اوکراین تهدید کرده بود و هشدار داده بود که ماهواره‌های استارلینک ممکن است هدف قرار بگیرند، اما بسیاری از حسن نیت میلیاردر از اوکراین به دلیل نظرسنجی طرح صلح وی از بین رفت.

اخیراً گزارش شده است که ماسک این نظرسنجی را پس از گفتگو با ولادیمیر پوتین منتشر کرده است که در آن رئیس جمهور روسیه هشدار داده است که در صورت تلاش اوکراین برای بازپس گیری کریمه از سلاح هسته ای استفاده خواهد کرد. ماسک این موضوع را رد می‌کند و مدعی است آخرین بار ۱۸ ماه پیش با پوتین ملاقات کرده است.

منبع