ایلان ماسک می گوید تسلا بیش از 3 میلیون خودرو تولید کرده است که یک میلیون از آنها در چین تولید شده است

تسلا در فهرست بزرگ‌ترین خودروسازان جهان بسیار پایین‌تر است و در جایگاه بیستم (برای سال 2021) بین تاتای هند در رده نوزدهم و سوزوکی ژاپن در رتبه 21 قرار دارد. تویوتا، شرکت خودروسازی شماره یک، بیش از 10 میلیون خودرو در سال 2021 تحویل داد.

ماسک هفته گذشته فاش کرد که 6.9 میلیارد دلار از سهام تسلا را فروخته است تا درصورتی‌که پلتفرم او را مجبور به تکمیل قرارداد در دادگاه کند، برای خریدش از توییتر کمک مالی کند. این غول خودروسازی همچنین 75 درصد از دارایی های بیت کوین خود را به دلیل نگرانی های «در مورد نقدینگی کلی شرکت به دلیل تعطیلی های ناشی از کووید در چین» فروخته است.

تبریک به گیگا شانگهای برای ساخت میلیونمین ماشین! مجموع تسلا در حال حاضر بیش از 3 میلیون ساخته شده است. pic.twitter.com/2Aee6slCuv

— ایلان ماسک (@elonmusk) 14 آگوست 2022

تسلا همچنین کارخانه‌هایی در آلمان و آستین دارد که ماسک قبلاً آن‌ها را «کوره‌های پول» توصیف می‌کرد و به دلیل هزینه‌ها و تولید کم، میلیاردها دلار ضرر می‌کرد.

تقریباً مانند هر شرکتی، سهام تسلا در سال جاری میلادی تقریباً 25 درصد از ژانویه کاهش یافته است. اما قیمت سهم در ماه گذشته کمی افزایش یافته است زیرا برای تقسیم سهام 3 به 1 آماده می شود.

منبع

چه اتفاقی افتاده؟ ایلان ماسک می گوید که تسلا در حال حاضر بیش از 3 میلیون خودرو تولید کرده است که یک میلیون آن از کارخانه شانگهای این شرکت است. این توییت کمی بیش از دو ماه پس از آن منتشر شد که تسلا اولین کاهش متوالی خود را در تحویل خودرو برای بیش از دو سال به دلیل تعطیلی کووید در چین ثبت کرد.

قرنطینه‌های چین به دلیل بازنگری وال استریت در تعداد مورد انتظار تحویل تسلا در سه ماهه دوم مقصر شناخته شد. کارخانه شانگهای مسئول حدود نیمی از تولید این شرکت در سال گذشته بود، اما افزایش ناگهانی موارد کووید به همراه رویکرد عدم تحمل چین در برابر شیوع، باعث شد تا تولید در این کارخانه و تولیدکنندگان آن به طور موقت متوقف شود. تسلا مجبور شد تولید خود را در کارخانه فرمونت افزایش دهد تا کسری را جبران کند. با این حال، ماسک در آن زمان اضافه کرد که “ما پتانسیل رکوردشکنی در نیمه دوم سال را داریم.”

تسلا درآمد سه ماهه دوم خود را در ماه جولای گزارش داد. این شرکت 254695 دستگاه خودرو در دوره آوریل تا ژوئن تحویل داده است. در حالی که این افزایش 26 درصدی نسبت به 201250 خودروی تحویل شده در سه ماهه دوم سال 2021 نشان می دهد، این رقم برای سه ماهه قبل (سه ماهه اول 2022) به 310،048 دستگاه رسیده است. تسلا همچنین سود خالص 2.26 میلیارد دلاری را ثبت کرد که در مقایسه با سه ماهه 31.5 درصد کاهش یافت و درآمد از 18.7 میلیارد دلار در سه ماهه اول به 16.9 میلیارد دلار در سه ماهه دوم کاهش یافت.

ماسک دیروز در توییتی همراه با عکسی از کارگران کارخانه که در حال جشن گرفتن رسیدن به نقطه عطف بودند، نوشت: «تبریک به گیگا شانگهای برای ساخت میلیونمین ماشین! همین چند هفته پیش بود که ماسک فاش کرد که کارخانه تسلا در فرمونت کالیفرنیا دو میلیونمین خودروی خود را تولید کرده است.