ایلان ماسک گزارشی مبنی بر گفتگوی اخیرش با پوتین درباره استفاده از سلاح هسته ای در اوکراین را تکذیب کرد


به طور خلاصه: ایلان ماسک ادعاهایی مبنی بر صحبت با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، قبل از انتشار یک توییت جنجالی در مورد چگونگی پایان دادن به جنگ در اوکراین را رد کرد. این گزارش ادعا می کند که این دو در مورد استفاده احتمالی روسیه از سلاح هسته ای در صورت بازپس گیری سرزمین کریمه توسط اوکراین صحبت کردند.

ایان برمر، دانشمند علوم سیاسی و رئیس شرکت تحقیقات ریسک سیاسی Eurasia Group، در خبرنامه خود گفت که ماسک “مکالمه مستقیم” با پوتین در مورد جنگ داشته است. برمر گفت این خود ماسک بود که در مورد این گفتگو به او گفت.

بر اساس نامه برمر، پوتین به ماسک گفت که آماده مذاکره برای پایان دادن به خصومت‌ها است، اما تنها در صورت تحقق شرایط خاص: کریمه که در سال 2014 ضمیمه شد، روسیه باقی ماند. اوکراین الحاق لوهانسک، دونتسک، خرسون و زاپوریژژیا را به روسیه به رسمیت شناخت. و اوکراین بی طرف ماند.

ظاهراً پوتین به ماسک گفته است که این اهداف «هرچند که باشد» محقق خواهند شد، حتی اگر در صورت تلاش اوکراین برای پس گرفتن کریمه، از حمله هسته‌ای استفاده شود. برمر نوشت که ماسک به او گفته است که “هر کاری باید انجام شود تا از این نتیجه جلوگیری شود.”

ماسک هفته گذشته یک نظرسنجی را برای سنجش واکنش به طرح صلح اوکراین که اساساً تمام الزامات پوتین را پوشش می داد، توییت کرد و افزود که همه پرسی ساختگی در مناطق ضمیمه تحت نظارت سازمان ملل دوباره انجام می شود. کمتر از 60 درصد از 2.7 میلیون رای با این پیشنهاد مخالف بودند. رئیس تسلا بعداً در مورد خطر استفاده روسیه از سلاح های هسته ای هشدار داد.

ماسک ادعای برمر را رد کرده است. او می گوید آخرین بار 18 ماه پیش با پوتین صحبت کرد و تنها چیزی که در مورد آن صحبت کردند فضا بود.

پس از تکذیب، برمر نوشت: “الون ماسک به من گفت که مستقیماً با پوتین و کرملین درباره اوکراین صحبت کرده است. او همچنین به من گفت که خطوط قرمز کرملین چیست.”

من 24 سال است که خبرنامه هفتگی خود را درباره ژئوپلیتیک می نویسم. من صادقانه بدون ترس یا لطف می نویسم و ​​به روز رسانی این هفته تفاوتی نداشت. […] من مدت‌هاست که مشک را به‌عنوان یک کارآفرین منحصربه‌فرد و در حال تغییر جهان تحسین می‌کنم، که علناً گفته‌ام. او یک متخصص ژئوپلیتیک نیست.”

پیشنهاد ماسک مورد استقبال کرملین قرار گرفت اما از سوی اوکراین و چندین سیاستمدار مورد انتقاد قرار گرفت. آندری ملنیک، سفیر در حال خروج اوکراین در آلمان، در پاسخ به این سوال گفت: “F**k off پاسخ بسیار دیپلماتیک من به شما است.” او خاطرنشان کرد که هیچ اوکراینی هرگز «مرتبه تسلای شما» را نخواهد خرید.

چند روز پس از توئیت طرح صلح اوکراین، ماسک راهی برای حل بحران تایوان/چین از طریق یک ترتیبات «معقولانه خوشایند» بین دو کشور پیشنهاد کرد. پکن آن را ستود اما جای تعجب نیست که این کشور جزیره‌ای به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

منبع