اینتل انتظار دارد در سال 2024 رایانه های شخصی Wi-Fi 7 با سرعت اتصال احتمالاً بیش از 5.8 گیگابیت در ثانیه داشته باشد.

این هفته، اینتل فاش کرد که باید تا سال 2024 یا 2025 دسکتاپ ها و لپ تاپ هایی با قابلیت Wi-Fi 7 را آماده کند. جدیدترین استاندارد اتصال بی سیم (802.11be) می تواند اتصالات را دو برابر سریعتر از Wi-Fi 6 و 6E ارائه دهد. موسسه مهندسین برق و الکترونیک (IEEE) انتظار دارد مشخصات Wi-Fi 7 را در سال 2024 نهایی کند. با این حال، برخی از سازندگان در حال حاضر با مشخصات پیش نویس کار می کنند.

آینده نگر: اینتل جدول زمانی خود را برای عرضه رایانه‌های شخصی Wi-Fi 7 به بازار اعلام کرده است و قول داده است که اتصالات پایدارتر و بسیار سریع‌تری برای دستگاه‌های بی‌سیم بیشتری برقرار کند. چند شرکت دیگر در حال حاضر به Wi-Fi 7 مشغول هستند، حتی اگر مشخصات نهایی آن آماده نشده باشد.

برخی از تولیدکنندگان ممکن است از Wi-Fi 7 صرف نظر کنند، اما گزارش‌های سال گذشته نشان می‌دهد که آیفون 14 در پاییز امسال از Wi-Fi 6E پشتیبانی می‌کند. شایعات قبلی حاکی از آن بود که آیفون 13 دارای استاندارد خواهد بود. شایعه شده است که هدست واقعیت مختلط آینده اپل می تواند از Wi-Fi 6E نیز استفاده کند.

کوالکام از سال 2019 در مورد Wi-Fi 7 صحبت کرده است، زمانی که این شرکت اعلام کرد که می تواند سرعت های سیمی را شکست دهد. در کنگره جهانی موبایل امسال در ماه مارس، کوالکام از تراشه های FastConnect 7800 با قابلیت Wi-Fi 7 پرده برداری کرد و قصد داشت آنها را در اکثر دستگاه های بی سیم قرار دهد.

در یک کنفرانس مطبوعاتی، معاون بخش راه حل های بی سیم اینتل، اریک مک لافلین، برنامه های این شرکت را تایید کرد.

بخونید:  Nvidia GeForce RTX 4060 Ti در مقابل AMD Radeon RX 6700 XT

سرعت Wi-Fi 7 می تواند به 5.8 گیگابایت در ثانیه (40 گیگابیت در ثانیه) برسد. با استفاده همزمان از باندهای فرکانس 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز و 6 گیگاهرتز جدید، به اتصالات سریع تری دست می یابد که می تواند دستگاه های متحرک را با تداخل کمتر حمل کند. علاوه بر پهنای باند کانال 20، 40، 80 و 160 مگاهرتز، Wi-Fi 7 می تواند از 320 مگاهرتز استفاده کند. دستگاه های سازگار باید امکان سوئیچینگ هوشمند بین باندها را برای مدیریت بهتر ترافیک فراهم کنند.

با کانال‌های 320 مگاهرتز، احتمالاً شاهد استفاده‌های جدیدی از وای‌فای خواهیم بود که در آن می‌توانید کارهایی مانند تشخیص اینکه آیا فردی در اتاق است، چند نفر در آنجا هستند و اینکه آیا در حال حرکت هستند یا نه، انجام دهید. مک لاگین گفت. با فناوری مناسب، حتی می‌توانید تشخیص دهید که آیا کسی نفس می‌کشد یا خیر.

استاندارد فعلی، Wi-Fi 6، به سختی دو سال از عمر آن می گذرد. در ابتدا از باندهای 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز برای دسترسی بهتر نسبت به Wi-Fi 5 استفاده کرد، اما Wi-Fi 6E بعداً سازگاری 6 گیگاهرتز را برای کمک به ازدحام ترافیک اضافه کرد. متأسفانه، معرفی Wi-Fi 6E به موقع انجام نشد، زیرا شوک های زنجیره تامین همه گیر، ساخت سخت افزار مورد نیاز را دشوار می کرد.

“[Wi-Fi 7] تا سال 2024 در محصولات رایانه شخصی مانند لپ تاپ ها نصب خواهد شد … ما انتظار داریم که در سال 2025 در بازارهای بزرگ ظاهر شود.”

شرکت شبکه چینی H3C ماه گذشته روتر Wi-Fi 7 Magic BE18000 را معرفی کرد. این می تواند اولین مودم موجود در استاندارد باشد. بسته به باند فرکانس، حداکثر نرخ PHY آن بین 1148 مگابیت در ثانیه و 11530 مگابیت در ثانیه است.

بخونید:  شبکه 5G کامپیوتری و ابری در حال واقعی شدن استمنبع